Още ми държат влага вече позабравените от мнозина соцресторанти на морските ни курорти. Младите дори нямат представа колко емоции сме хабили, за да се нахраним в тях. Защото колкото и да се пържи човек на плажа, колкото и да се плацика в ласкавото море, на обяд все пак трябва и да се нахрани.
Да, ресторанти имаше бол, примерно на Слънчев бряг. Почти във всеки хотел. Само че как да се вредиш за маса? С мъжа ми и малкото ни дете, натоварени с чадър, торби с кърпи, пояси, сме чакали прави с часове да се освободи някоя маса. Защото всичките винаги бяха заети от групи – тълпи от почиващи в курорта руснаци, поляци, немци. Персоналът хвърчеше с таблите около тях и ако после остане от манджата, пускаха по масите с вече омърляните лекьосани покривки и „Б отбора”.Т.е. нас, втората категория клиенти, изгорелите от слънцето и изгладнели като вълци българи. Но това зависеше и от келнера – ако сме му симпатични, ще благоволи да даде маса, ако не – прав ни път. Най-често той пазеше места за мутри, дето идват всеки ден и пускат тлъсти бакшиши, и за авери от родното му село. В случай че ни вземе - първото, което трескаво поръчваме в жаркия ден, е леден таратор. Да, ама не. Тараторът свършил пръв. Чуди се човек – какво толкова пречи на кухненския персонал да размие още няколко кофички кисело мляко с вода, да настърже 1-2 краставици с малко чесънче и е готов тараторът.
Но подобни претенции в соцресторантите не се допускаха. Изяви ли ги някой смелчага, ще изхвърчи като мръсен парцал от т.нар. заведение за обществено хранене. Затова се мълчи. И се кланяш доземи, че все пак си се добрал до маса. На всичкото отгоре и келнерът се оказва истински ангел - обещава една супа от топчета. За детето де. Държейки в едната ръка бутилка, с другата я носи човекът, а палецът му е натопен до половината в супичката за детето. Ама кой ти гледа в тази жега, нали сме на ресторант! Ще хапнем дори салатка от домати и краставици. Нищо че се вижда как е спретната набързо от остатъците на руската група, наяла се до насита само преди минути на същата маса.
Илияна Петкова, Пловдив
Спомени от соца: В Слънчев бряг българите бяха втора ръка хора
Чакахме да се нахранят руснаци, поляци и германци, та да ни дойде редът
2 коментара