Първите ми ярки спомени от времето на т.нар. социализъм са някъде около Априлския пленум и снемането на култа към личността. Помня, че от 1957-а докъм 1980 г. беше забранено да имаш кон като през турско - не може да си по-високо от турчина. Селяните масово се юрнаха да си купуват магарета, а тези от северната страна на Балкана, от Крамолин, Горно Косово, Павликени - пък катъри и мулета, защото с магаретата не можеха да си орат градините.
Но туй стана след вкарването на селяните през есента на 1957 г. в ТКЗС. Освен че им взеха нивите, ами и добитъка. Още не мога да прежаля петгодишното ни конче. Помня, когато го изведоха от нас. Майка плачеше с глас като на умряло, а татко псуваше по сръбски (беше работил като градинар в Загреб). Като натикаха през есента на 1957 г. селяните окончателно с бой и репресии в ТКЗС, от пролетта на 1958-а до 1970 г. надницата бе 30 ст., но за селата около Севлиево, балканските села като Батошево, Шумата, Млечево и Априлци надникът бе 20 ст.!
През пролетта на 1958 г. татко беше ходил два дни да копае дини. Попитал звеновода колко му е писал за двата дни. Една наденица и половина - общо 0,50 ст. за два дни. Това му беше ходенето. Замина при леля в Плевен в ДЗС. Там надницата стигаше до 1,60 на ден - много пари, пей, сърце. А аз се запътих към „Кремиковци”, защото как се оживява с 30 ст. на ден.
Преди две години един червен изтърсак с пяна на устата се хвалеше как тогава сме имали всичко, даже и сравнителна таблица беше изложил кое колко струвало. Но за 30-те стотинки надница нямаше нито дума. Ето и част от таблицата на този червен плужек: хляб - чер и бял - 15 ст. и 25 ст., кино – 16 ст., цигари „Ударник“ и „Арда" - 30-40 ст., салам кучешка радост - 97 ст., гумени цървули и галоши - 1,25 лв. Значи за един черен хляб трябва да работиш един ден, за един килограм салам - 3 дни, за галоши - 4 дни...
Имало всичко, как пък не: за телефон чаках 8 години, за москвич - 14 години, а след 18 години лихвоточките ми изгоряха и не дочаках. След като подписахме, че ставаме текезесари, на другия ден дойдоха и изгребаха от нас 6 чувала жито, взеха ни и двете биволици, а ни оставиха само едногодишно малаче да ни станело биволица.
Но туй не е всичко, още имаше. Беше въведено и крепостничество. Не можеш да си напускаш селото и да отиваш в околийския и окръжния град. Партийният секретар не ти даваше бележка. И ако през 1863 г. цар Николай Втори – Освободителя, освободил крепостните селяни, то 1947 г. цар Георги Димитров ни сложи хомота и каза: Само тук, няма мърдане. И се почна. Всеки, който по някакъв начин отиде на Запад, главно хората на изкуството и спорта, рядко се връщаше. Когато веднъж към 1980 г. попитах един червен борсук защо им е трябвало на професорите Дина Шнайдерман и Емил Камиларов да остават в Швеция да ги експлоатират, ми отговори, че са ги излъгали и измамили. Аха, кимнах с глава разбиращо. И всички ли шампиони по фигурно пързаляне, всички хокеисти, шахматистите ли, начело с Тигран Петросян, са ги измамили?! И него арменеца, световен шампион, ли са го измамили. Веднага ме занесъл събеседникът ми на партийния секретар. Но той беше разбран човек и само ме предупреди „да не се отвивам, че може да настина и даже софийското жителство да загубя”. Разбрах!
Горбачов беше размразил ледовете, но враните още грачеха зловещо. Сега - нещо по-актуално. Можем ли да излезем от този батак, в който ни докараха комунистите не след 45, а след 70 години управление, защото техните деца управляват сега. Кога? Казвам: никога. И това е елементарен сравнителен анализ. Обяснявам. България имаше един милион комунисти, артисти паразитни, червени глисти, паразитна управляваща класа. Всеки от тях създаде по един или два паразита, те пък - внуци, изучени не в СССР, а в Лондон. И всичко това се пръсна като ракови метастази в обществото, заразиха го токсично и го яхнаха драстично. Те са повече от един милион червени паразити, които никога не са полагали труд, само са пунтирали, че работят. Помним ги добре, те са генетични паразити. Не може въшката да стане медоносна пчела, магарето да стане кон. Не може, никога!
Боян Маринов, СОФИЯ
5 коментара
Иво
2016-08-26 14:23:56
Отговори
Нещо или не си разбрал, или се опитваш да манипулираш! Цените, които е посочил човекът и, които ти цитираш бяха актуални през 80- те години (годините на моето юношество). По това време заплатите не бяха по-ниски от 250 лв. А при заплати от 6 лв месечно (ако изобщо е имало такива), какви са били цените не знам!
dimitar velev dobrev
2016-08-28 20:40:49
Отговори
ivo nishto ne si razbral ot napisanoto zashtoto si mago malak
baba mi vzemashe pensiya na vseki tri mesetsa po tochno kazano 60 za tri mesetsa
zatova che e stanala chlen kooperator s 250 dekara zemya kakto i kravi bivolitsi ikone tolkova li e zaslujavala spored teb
jorsen
2016-08-29 10:11:14
Отговори
Абе еничар научи се да пишеш на БЪЛГАРСКИ ,и тогава давай мнение ама то като си неграмотен да си пуснеш кирилицата на компютера ще оправиш и държавата.Големи глупости имаше при комунягите - Очевидец съм как на село в плевенските села 1980 -1988 селяните изкупуваха типовият хляб с чували за да си хранят стоката.Беше по-евтин хляба от фуража.Затова въведоха лимит за хляб непомня колко броя на човек.Но селянина и на това му намираше колая редеха се по 5-6 пъти.Та така за комунистите тъпи парчета без грам икономическа мисъл-затова се и разпадна недоносчето социализъм.Но в интерес на истината народа живееше добре защото цените на основните стоки се СУБСИДИРАХА, и когато дойде да се плаща и фалираха това е истината.
Петко
2016-08-29 13:19:26
Отговори
Автора,подкрепям те на 100 % , тея паразити е...ха мамата на българия , но все още мърсуват по тия земи
Starija hush
2016-08-30 06:11:07
Отговори
Spomnjam si cenite prez 1963 godina.Togawa polu4ih pasport na 16 godini i po4nah ba4kane v stroi raiona kato betondzia za 72 leva na mesec.S parvata zaplata si kupih 4asovnik Gub za 65leva. avtomati4no naviva6t.Hleba be6e 15 st. 4ernia a belia 34st.Kaima 5 leva kilo.Sirene 1.60 leva.Pensia na dedo mi kato minior v Pernik 45 leva a na baba zemedelska 26 leva na mesec.Ta takiva beha cenite v 4ervenia rai.