Лошото кръвообращение обикновено е следствие от липсата на достатъчно движение плюс естествените процеси на стареене. Тези причини водят до по-лошата циркулация на кръвта и човек става по-уязвим за студа, мръзне повече. Жените имат подобни оплаквания по-често от мъжете. Имате ли такъв проблем, редовните физически упражнения са абсолютно необходими. Не е нужно те да бъдат много интензивни, но бързата разходка например със сигурност ще повлияе добре на кръвообращението, съветва д-р Тони Галахър от Англия.
Стълбите могат да бъдат много удобен „уред“. Стъпвайте напред-назад на най-долното стъпало в продължение на три минути за загрявка, движейки ръцете си както обикновено. Следва една минута почивка. След това се качвате и слизате по три стъпала в продължение на две минути. Само 10 минути с подобни упражнения могат да бъдат много полезни, а според силите си можете да правите и по-дълги серии. Носенето на няколко тънки слоя дрехи пък помага да се запази топлината в студеното време. Тялото ще поддържа по-лесно оптималната температура с помощта на въздушните джобове между слоевете тъкани.
Вълнените и памучните чорапи успяват да поддържат по-топъл въздух около краката поради специфичното свързване на влакната при тези материи. Редовният сън, минимум от шест до осем часа на нощ, също помага за добрата форма, тъй като това е времето, когато организмът активира силите си за възстановяване. Особено за жените е важно менюто да е съставено така, че те да приемат достатъчно желязо. Жените по принцип съхраняват като запас по-малко желязо в организма, отколкото мъжете. Този елемент обаче е нужен за преноса на кислород в кръвта, а дефицитът му пречи на доброто кръвообращение.
Уверете се, че пиете достатъчно вода. При дехидратация ръцете и краката са по-уязвими за студа, като сухата кожа трябва да се бори, за да запази топлината. Не на последно място е редовното хранене. Някои заети хора забравят да се хранят за дълги периоди от време, ангажирани с работата. Липсата на „гориво“ също може да е причина да чувствате студ, особено когато недохранването се комбинира с липсата на движение.
Все още няма коментари