Парацетамолът е сред най-често предписваните за лечение на грип и простуда лекарства. Ново изследване обаче подлага под съмнение неговите лечебни качества. Оказва се, че приемащите бялото хапче боледуват двойно повече от тези, които се спасяват от грипа с други методи.
Парацетамолът всъщност е доста токсичен и единствената причина, заради която в целия свят и до ден-днешен не са предприети никакви действия по този актуален проблем, е за да не се нанесат огромни загуби на фармацевтичната промишленост, коментират доктори. Парацетамолът и производните му препарати носят чутовни финансови постъпления на производителите. От друга страна, статистиката показва, че страничните му ефекти водят повече от 60 хиляди души в спешното годишно само на територията на Америка. Хиляди отключват сърдечни проблеми вследствие на дългогодишния прием на анти-грип медикамента, а повече от 500 умират вследствие на провокирана от лекарството остра бъбречна недостатъчност.
Въпреки стряскащите данни лекарите не престават да го предписват както на малки, така и на големи. Повечето
хора са си създали навик машинално да посягат към него, когато вдигнат температура. Специалистите обаче са на мнение, че при ниска телесна температура не бива да се приемат лекарства от рода на парацетамола, а организмът да бъде оставен сам да пребори вируса. Тези, които все пак се притесняват от последствията, по-добре да се доверят на старите и изпитани бабини методи за отнемане на топлината от тялото. Налагането на хладни компреси с вода и оцет в областта на челото, китките и под гърдите си остава от най-бързо действащите и безспорно ефективни начини вирусът да бъде преборен.
Все още няма коментари