Грейпфрутът ободрява, топи мазнини, снабдява ни с витамини, има антибактериално и противигъбично действие. Но учените твърдят, че този плод не е чак толкова полезен, колкото си мислим.
Миналото лято лекари хвърлиха бомбата, че той може да провокира появата на рак на гърдата. За щастие скоро стана ясно, че повечето заплахи са силно преувеличени. Всъщност в рисковата група са жените в менопауза и тези, които са изложени постоянно на действието на слънчевите лъчи.
Категорично ясно е обаче, че грейпфрутът е несъвместим с широк кръг медикаменти. Например, жените, които приемат противозачатъчни таблетки и пият сок от грейпфрут, в един прекрасен ден може да се окажат „малко бременни”. А тези, които са на антидепресанти – доста депресирани. След експерименти се потвърждават и опасенията на лекарите, че концентрацията на сърдечносъдовите препарати се увеличава опасно при едновременната им употреба със сок от грейпфрут.
Ситуацията е толкова сериозна, че FDA (Администрацията по храните и лекарствата в САЩ) изисква задължителен тест на всички нови препарати за съвместимост с грейпфрутовия сок. И така, трябва ли напълно да се откажете от този цитрус? Не, разбира се. Спокойно може да хапвате по един плод седмично. Задължително се консултирайте с лекар, ако приемате лекарства.
В списъка на забранените за съвместна употреба със сок от грейпфрут са медикаменти, използвани за намаляване на холестерола, понижаване на кръвното налягане, антидепресанти, болкоуспокояващи, антиалергични, орални контрацептиви, виаграта и нейните аналози.
Комбинацията с грейпфрут може и да доведе до понижен или никакъв ефект при антихипертензивен или антиаритмичен медикамент и антибиотици. Най-тежки странични реакции се наблюдават при статините (simvastatin, lovastatin, atorvastatin), където може да се стигне до рабдомиолиза (мускулно увреждане) и остра бъбречна недостатъчност.
Все още няма коментари