Първите опити за създаване на телевизия в България са направени от екип от учени от МЕИ още през 1951 г. Телевизионният център на МЕИ всъщност излъчва от 1953 до 1960 г.
Българската телевизия започва да излъчва неофициално на 1 ноември 1959 г. На 7 ноември в 9:45 часа с думите „Внимание, излъчваме в ефир“ се поставя началото на професионалната телевизия в България с пряко предаване на манифестацията за празника на Октомврийската революция от площад „9 септември“ (днес „Александър Батенберг“).
Първият програмен ден пък е 26 декември същата година, когато е и нейното официално откриване. Програмата се е състояла от три блока. В първия е излъчено тържествено слово и награждаване на работници, участвали в строежа на телевизионната кула. Във втория е показан празничен концерт, а в третия – българо-съветският игрален филм „В навечерието“.
На 20 юли 1960 г. точно в 20:00 часа е излъчена и първата новинарска емисия на „По света и у нас“.
От юни 1965 г. в програмата на обществената телевизия се появява т. нар. „съветски петък“, през който от 10:00 до 12:30 и от 17:00 до 23:00 часа се предава пряко от Централната съветска телевизия.
Деветосептемврийската манифестация през 1972 г. пък е първото излъчено събитие на цветна телевизия в страната.
Когато телевизорът се появява в домовете на все повече хора, той променя всекидневието им, превръщайки се в централен обект, повлиява на навиците на хората – гледането на телевизия бе истинско събитие и повод за събиране не само на членовете на семейството, но и на роднините и съседите.
В България телевизорите са дефицитни, те навлизат по-масово през 70-те години. В завод „Климент Ворошилов“ пък започва производството на българските „Опера“.
Интересно е да се отбележи, че в този период телевизорът винаги присъства на семейните снимки. Помня, че когато баща ми купи един от първите телевизори в квартала, цялата махала идваше у нас да гледа всяка вечер.
След 1975 г. телевизорът стана абсолютно необходима част от обзавеждането на дома. Всеки уважаващ себе си човек смяташе, че телевизорът му дава самочувствието на съвременен, модерен човек, в крак с времето.
В. Георгиев
Все още няма коментари