През октомври се навършват 40 години от началото на серийното производство на цветните телевизори „Велико Търново“, които се превърнаха в гордостта на соца. Легенди се разказват как, за да се сдобият с такъв, българите се редяха на опашки и чакаха цяла нощ пред ЦУМ.
На 1 октомври 1984 г. в цех „Телевизия“ на КРТА (Радиозавода) започва масовото производство на приемника, като до закриването му са произведени общо близо 2 000 000 цветни и черно-бели телевизора „Велико Търново“.
Историята на телевизионното производство във Велико Търново започва още през 1975 г., когато в тогавашния Радиозавод стартира производството на хибридни лампови модели като „Мизия“ и „София 11“. С времето заводът се разраства и развива, като през 1980-те години започва производството на модерни черно-бели телевизори с интегрални схеми, сред които популярните модели „София 21“, „София 31“ и портативните версии на „София 31“.
С натрупания опит възниква идеята за създаване на цветен телевизор, който да отговори на нарастващите изисквания на пазара. През 1983 г. на група млади инженери от „Бюро телевизия“ под ръководството на инж. Атанас Иванов е възложена задачата да разработят прототип на цветен телевизор. Само за няколко месеца той е готов и е представен на Пловдивския панаир, където печели златен медал.
Започва серийното производство на „Велико Търново“ в новоизграден цех с модерно оборудване и обучен персонал. Първите телевизори са продадени в магазините „Рубин“ и ЦУМ в София. За да се гарантират качеството и надеждността, във всеки кашон е оставен телефонен номер за връзка със специално създаден сервизен екип, който в рамките на 20 минути след повикване решава всички проблеми на място.
Първоначално през 1984 г. са произведени 550 телевизора „Велико Търново“, а през следващите години производството нараства до впечатляващите 40 000 броя годишно в края на 80-те години. По това време наименованието „Велико Търново“ вече е разпознаваемо не само в България, но и в чужбина.
Интересно събитие в историята на завода е конкурсът, организиран по Българското национално радио за избиране на име за телевизора. В конкурса участват стотици предложения, като „Велико Търново 84“ е избрано чрез жребий. Победителката – жена от Пловдив – получава като награда самия телевизор, който символизира не само технологичния напредък на България, но и гордостта на Велико Търново.
През годините цехът за производство на приемниците се разраства с шест конвейера, работещи на две смени, и увеличава темповете на производство. В допълнение към „Велико Търново“ в завода се произвеждат и други модели като „Рубин“.