Миналата година Иван Костов беше напът да лапне внушителната сума от 1 млн. евро от наследниците на Фатик.
Ставаше въпрос за продажбата на едно от най-известните заведения в София - „Лаваца” на бул. „Витоша”. То е собственост на близките до Иван Костов Георги и Мая Кирчеви. Кръчмата от години е известна неслучайно и с наименованието „Костовото”. Кафенето е предпочитано място за срещи на адвокати, съдии и прокурори заради близостта му със Съдебната палата.
Родствениците на Филип Найденов искали да вземат мястото, след това буквално да го сринат до основи и „Лаваца” да възкръсне в изцяло нов вид и имидж - на най-луксозния турски ресторант в София. Там щели да се предлагат специалитети от Ориента, а за главен готвач щял да бъде привлечен майстор, който лично е правил менюто на висши политици от южната ни съседка.
Турците нямали никакво намерение да го взимат под наем, а искали директно да го купят. За топпарцела, който се намира в идеалния център на София, чужденците били готови да платят внушителната сума от 1 млн. евро.
Георги и Мая Кирчеви успяха да лапнат апетитния имот по много криминален начин.
Сагата започва през далечната 1994 г. Тогава днешната „Лаваца” е спортен магазин на общинската и несъществуваща към днешна дата фирма „Нармаг”. Преди 20 години пожар изпепелява магазина, като официалната версия гласеше, че това е станало заради изгърмяла електрическа печка. Буквално секунди след като огънят лумва, анонимен глас се обажда в пожарната, за да съобщи за инцидента. Благодарение на бързата намеса на огнеборците, щетите не били внушителни. За сметка на това обаче, имотът бързо е вкаран в списъка за приватизация на Столичната община.
Няколко години след пожара магазинът стоял неизползваем, по-късно е съмнително реституиран и през 1997 г. на финала е придобит от Мая Кирчева.
През октомври 2003 г. двата етажа на кафене „Лаваца”, с площ 560 кв. м, са ипотекирани. През август 2004 г. ипотеката е подновена чрез рефинансиране на кредита. И двете финансови операции са направени в скандалната банка КТБ, която беше собственост на Цветан Василев, който пък е пръв приятел на Иван Костов.
През 2010 г. данъчни нахлуха в кръчмата и направиха изненадваща проверка. Оказа се, че само за два месеца семейство Кирчеви е укрило от бирниците 150 000 лв.
Двамата се сочат като най-близките хора до Костов и негови лични касиери.
Чрез фирмата си „Хрисома” те притежават имот на столичната ул. „Алабин” 39, закупен пак чрез кредит от банка КТБ. Сградата там рухна на 19 септември 2006 г. и премаза до смърт две млади момичета.
Мая Кирчева е една от основателките на фондацията на премиерската съпруга Елена Костова „Бъдеще за България”.
През 2000 г. фирма „Хрисома” попада в скандал с 406 палта, внесени от безмитната зона в Ниш. Те са обмитени по 9 лв., а са продадени по 300 долара. Всички съмнения за далавера и ниска облагаема стойност смело са опровергани от Агенция „Митници”.
Причината - по това време премиер е Иван Костов. Същата година „Хрисома” печели обществена поръчка за изработката на облекла за 26 000 служители на все още държавния телеком БТК.
Бившият лидер на СДС, а сега неформален на ДСБ е покровителствал и друг легендарен контрабандист - Николай Николов-Паскал. Начинът е познат. Николов става агент на службите, за да може да бъде пазен. Паскал е работил по две направления - контраразузнаване и икономическа полиция.
Точно поради тази причина МВР не арестува Паскал и до ден-днешен.
Редовна практика е, когато полицейски служител или човек от ГДБОП и ДАНС направи справка в компютърната система и види, че проверяваното лице е агент на друга служба, да преустанови веднага интереса си към него.
След избухването на скандала с разбития миналата година контрабанден канал на Паскал на Капитан Андреево, през който у нас са влезли стотици тирове с папироси, той избягва всякаква публичност.
Към днешна дата срещу Николов нямало нито едно годно доказателство, за да бъде обвинен за цигарената афера и арестуван. За да се случи това, мафиотът трябва да бъде предаден от дясната си ръка Илиан Стефанов-Истимарото. Това е човекът, който отговарял за всичко, свързано с логистиката на канала. Той раздавал подкупите на митничарите, той се грижел за камионите да минат безпрепятствено границата и за намирането на складове, където да бъдат разтоварени цигарите.
Третото лице, което активно е участвало в схемата, е висш служител на Агенция „Митници”, назначен там още по времето на Костов. Чиновникът пряко отговарял за контрола върху акцизните стоки, които се произвеждат или влизат в България, и има пълен достъп до митническата информационна система и в реално време получава информация кога в страната ще влязат тирове с цигари. Също така в неговите правомощия е да разпореди или не щателна проверка на стоки, които са акцизни. Във властта на висшия държавен служител е и да изпраща мобилни групи от инспектори, които да тарашат навсякъде в страната обекти или превозни средства дори и при най-малкото съмнение за контрабанда.
Има оперативни данни, че той е висшият чиновник, който е закрилял канала на Паскал и Истимарото. Всеки месец чрез негова подкрепа през Капитан Андреево са преминавали между 15 и 20 камиона с цигари на стойност около 130 милиона. Митничарите, които на трасе са пропускали тировете, са получавали по 50 000 лв.
Мегадалаверата на триото беше разбита от ДАНС на 29 март миналата година. Тогава бяха задържани 2 тира с цигари на обща стойност от 16 млн. лева. Общото количество конфискувани цигари бе 2840 мастербокса, или 1 420 000 кутии.
Единият ТИР е превозвал 710 000 кутии папироси с марката „Джин Линг” за 7,98 млн. лева. Оформените документи в България са за внос на бобини за текстилната промишленост. Задържан беше от агенти на ДАНС в склад в Пловдив. Вторият ТИР беше гепен близо до Капитан Андреево и е превозвал същото количество цигари, но с марката „Президент”.
Арестувани бяха общо 26 души, 13 митничари от Капитан Андреево и 3 гранични полицаи от същия пункт.
Разследване на „Ретро”
Костов и личните му контрабандисти
Истината за аферата „Хрисома” и участието на Командира
1 коментара
Все още няма коментари