Любимо място за разходка на ломчани е Дунавският парк. На път за него непременно се минава край най-красивата вестникопродавница в България. Тя е малка, кокетна и привлича погледите. Построена е в началото на XX век в стил сецесион, проникнал у нас от Австрия и Германия. Будката се намира на стратегическо място – на метри от пристанището и митницата, на пътя за Видин мост, в близост до хотели и училища.
В първата половина на XX век тук се продавали и европейски издания, от чиито страници финансисти, търговци, адвокати, управници се информирали за важни събития, културните дейци – за театрални постановки и поезия, а дамите – за новостите в модата и как да си поръчат шеметни тоалети чак от Виена.
И до днес стогодишната вестникопродавница не спира да работи. Изследователи твърдят, че в периода между двете войни в нашия град са излизали над 70 печатни издания. Пред елегантната постройка се спирали известни и значими личности – стройни офицери, красиви поетеси, авторитетни професори, обичани актьори. Градските улици са били изпълнени не само с местни, но и с моряци, рибари и търговци от Европа, с гости, дошли да се полюбуват на великата река.
През 20-те и 30-те години на миналия век в нашия град кипи живот. Разцъфтява местната икономика, оживява се търговията със Западна Европа, градските първенци пращат децата си да учат в Австрия и Германия, културата е в подем. В читалище „Постоянство“, едно от първите в България, театрални и оперетни трупи вълнуват ломчани със своите спектакли. Тук се изявявали и прочутите артисти Кръстьо Сарафов и Иван Димов, примата на оперетата Мими Балканска, режисьорът Болгар Багрянов. Любимият на всички Кръстьо Сарафов често се оплаквал, че бръснарите и чистачите на обувки в града не желаят да му вземат пари и го обслужват безплатно, защото играе на ломска сцена. Привлекателната писателка Яна Язова се разхождала по ломските улици с достолепния професор Александър Балабанов. А техният близък приятел, адвокатът Страхил Каменов, изпращал в София местни вестници с информация за рецитали и сказки на красавицата и именития учен. А в същото време по главната улица край вестникопродавницата минавал, сподирян от погледите на ломските хубавици, командирът на Втори ломски конен полк Владимир Стойчев – бъдещ генерал на Първа българска армия и председател на Българския олимпийски комитет.
Близо до „тихия бял Дунав“, във военни и размирни години, в студ и пек, малката вестникопродавница устоява на всички политически и природни изпитания. Дори на няколко пъти страховитите черешови води през пролетта не успяват да я съборят, въпреки че я заливат. И в царско, и в социалистическо време никой не посяга към нея да я премахне, за да остане тя във времето и да се превърне в наши дни в емблема на град Лом.
Георги Петров, град Лом
Все още няма коментари