8 март – Международният ден на жената, беше един от най-големите и почитани празници по времето на социализма. Мнозина го наричаха и Ден на колежката заради пищните банкети и купищата букети от карамфили, лалета и зюмбюли, които изпълваха всяко учреждение.
Макар да беше работен ден, той се превръщаше в общонационален празник. На много места трудещите се жени получаваха за празника 3,50 лв. за чорапогащник от профсъюзната организация, три карамфила и банкет според възможностите на съответното предприятие. Обличахме се с най-модните си дрехи и си правехме прически.
Нямаше мъж по улицата, който да не стиска в ръка по едно или две букетчета – за жена си и за майка си. Защото от училище те знаеха, че „8 март е ден на мама“.
Учителките се прибираха в домовете си с по 30-40 букета, дарени им от учениците. Традиция. А подаръците за бита бяха задължителни. Миксери, прахосмукачки, пепелници, вази, покривки, тенджери, тигани, дори бърсалки за под бяха сред най-честите подаръци за трудовите домакини. Много от тези стоки тогава трудно се намираха и затова жените оставахме доволни и те минаваха за скъп дар. А майките бяха най-щастливи от картичката със снимка, която детето им е изработило в детската градина.
След Десети много от младите политизират празника, наричат го „комунистически“, иронизират Клара Цеткин и Роза Люксембург, а някои направо го отричат и го бойкотират. Както всичко, останало ни от социализма. Което е много погрешно. Напоследък обаче хубавата традиция за 8 март сякаш отново се възражда. Пак започваме да виждаме по улиците мъже с цветя, а чувам и че шефовете в доста фирми почитат колежките си с по цвете. Е, няма ги вече онези банкети, ама нали е мизерия, парите не достигат.
Така или иначе, 8 март е хубав повод за празник, за да бъде почетена българската жена. Защото днес тя живее в огромен стрес, работи наравно с мъжете от сутрин до вечер, често на нейните плещи лежи издръжката на семейството и е редно поне един ден в годината да е на пиедестал.
Татяна Андреева
Как празнувахме Осми март – Деня на труженичката
В предприятията правеха пищни банкети за другарката
2 коментара