Благодарение на автоматичната изследователска обсерватория „Хъбъл“ астрономите са открили екзопланета, единадесет пъти по-голяма от Юпитер. Една година на тази мистериозна планета трае приблизително 15 000 земни години. Това огромно тяло се намира на 336 светлинни години от Земята. Според изчисленията на учените откритото космическо тяло е разположено на разстояние приблизително 200 астрономически единици от нашето светило. Една астрономическа единица се равнява на 150 млн. километра, което означава, че огромната планета пребивава приблизително на 30 000 млн. километра от Слънцето.
Екзопланетата е няколко десетки пъти по-масивна от Земята и прави по един оборот около Слънцето на всеки 15 000 земни години. Астрономите се надяват, че далечната гигантска планета ще им помогне да потвърдят или отрекат съществуването на мистериозната девета планета в Слънчевата система. Съществуването ѝ в Слънчевата система периодично се обсъжда в научната общност.
Преди няколко години астрономите от Вашингтонския институт „Карнеги“ обявяват, че са успели да намерят друга планета в Слънчевата система с диаметър около 1000 километра, но досега все още не са предоставени доказателства за това откритие.
Все още няма коментари