Навършват се 170 години от рождението на Райчо Каролев - учител, книжовник и държавен деец. Националният музей на образованието в Габрово отбелязва годишнината на Райчо Каролев с изложба и тематична витрина, в която са показани културни ценности - оригинали, свързани с живота и делото му. Те са достояние на гостите на музея през целия февруари.
Роден на 15 февруари 1846 г., той учи в Габровското взаимно училище при даскал Цвятко Самарджиев и в Главното мъжко училище, където при завършването му през 1862 г. е избран да произнесе слово на 11 май в църквата “Св. Богородица” по случай празника на Светите братя Кирил и Методий. Продължава образованието си като Априлов стипендиант в Киевската духовна семинария и студент в Киевската духовна академия. Завръща се в Габрово и става учител по всеобща, българска и църковна история в Главното мъжко и Главното девическо училище.
Райчо Каролев е директор на Габровската гимназия, Пловдивската държавна мъжка гимназия и Народната библиотека в София; учител в Първа софийска мъжка гимназия и в Софийската държавна девическа гимназия. Той е редактор на сп. ”Пътешественик”, съветник във Върховната сметна палата, директор на Статистиката.
От 1884 до 1886 г. е министър на народното просвещение. Изключително отдаден на учителската професия, Каролев
печели сърцата и оставя мили спомени у своите възпитаници
Тома Васильов изтъква, че той е от учителите, които “знаят отлично предметите си и умеят да ги предават ясно, нагледно, а чрез своя авторитет и умение да се държат както подобава към ученици и общество, те са се издигнали високо, нещо рядко за онова време и оставят неизгладими за себе си спомени между своите ученици, които високо ги ценят.”
Д-р Досю Витанов казва: “Нашият мил и незабравим директор Райчо Каролев, който с своя благ и чуден характер ръководеше нашите неуверени стъпки в начинающия съзнателен живот, буди светли спомени в далечното минало. Той е много допринесъл за образуването на нашия характер, той беше жив пример за подражание... Висок, строен, хубав. Винаги благ, винаги вежлив, винаги готов да ви помогне с нещо. Тази светла личност се издига като неръкотворен паметник в душата ми.”
На 29 юли 1875 г. Габрово е свидетел на
знаменателно събитие в културно-просветната ни история
Директорът на първата седмокласна гимназия в България Райчо Каролев връчва тържествено атестатите на първия й випуск. Паметни са словата, които той отправя към завършващите: “Каквото поприще и да си изберете, старайте се с чест и полза да изпълнявате своето обществено призвание. Като по-образовани от другите бъдете представители на най-добрите нравствени качества на обществото, ревностни испълнители на длъжността на Вашето звание, като не преставате да се грижите да украсявате себе си с най-добрите человечески умствени и нравствени качества...”
Един малко известен факт от историята на българското образование е, че в Габрово се провеждат първите зрелостни изпити (матури). След Освобождението по повод завършването на първия випуск на Габровската мъжка гимназия Министерството на народното просвещение изработва “Привременни правила за изпитание за зрелост в гимназията в Габрово”. Директор на гимназията тогава е Райчо Каролев. През 1883 г. на него се пада честта да организира и проведе първите зрелостни изпити. На тях се явяват осем ученици, които завършват седми клас на гимназията. На зрелостните изпити като пратеник на Министерството на народното просвещение присъства С. Вацов, който пише в доклада си: “В заключение не мога да не спомена, че
изпитанието за зрелост беше може да се каже, предмет на общ интерес от страна на габровчани
Не се съмнявам, че те напълно съзнаваха голямото значение на тия изпитания, които първи път в цялото Княжество се извършиха именно в Габрово, гдето най-напред са се турили основите на народното ни по-рационално средно образование.”
Ценни документи, свързани с провеждането на първите зрелостни изпити, се съхраняват във фонда на Националния музей на образованието - кореспонденцията на Райчо Каролев с Министерството на народното просвещение (писма, телеграми), училищна документация, протоколи на изпитната комисия, свидетелства за зрелост.
През 1925 г. габровци канят Каролев да връчи дипломите на 50-ия випуск на Априловската гимназия.
Сред официалните гости са цар Борис III и княгиня Евдокия,
министър-председателят Александър Цанков и др. Лично цар Борис награждава първия директор на гимназията с орден “За граждански заслуги” IV степен, а габровският кмет Илия Кожухаров му връчва грамота и го провъзгласява за “Почетен гражданин на Габрово”.
Дълбоко развълнуван, Райчо Каролев приема наградата и като признание към труда на учителството въобще - достойна почит към, по думите на д-р Петър Цончев, “един скромен и трудолюбив габровец, чието голямо житейско дело всякога е било в полза на народа ни”.
Памет
Райчо Каролев първи провежда матури в Габровската гимназия
На първите зрелостни изпити се явяват 8 ученици, които завършват седми клас на гимназията
0 коментара
Райчо Каролев с учители от гимназията 1883 г.
Част от изложбата на Националният музей на образованието в Габрово
Все още няма коментари