Почина бащата и лидер на кубинската революция Фидел Кастро. Вестта бе тиражирана по държавната телевизия на островната държава от Раул Кастро, брат на легендарния политик. Кастро, който през август навърши 90 години, е издъхнал миналия петък вечерта в дома си в столицата Хавана.
"Командирът на кубинската революция почина в 22:29 тази вечер" (местно време), заяви в ефира на националната телевизия Раул Кастро, негов брат и президент на карибската държава. Бащата на кубинската революция отпразнува своята 90-а годишнина през август тази година, убеден, че е бил прав да поведе Куба по пътя, който следва и до момента, макар и с леко затопляне на политиката към САЩ и некомунистическия свят.
След кремацията на починалия кубински лидер прахът му ще обикаля страната до полагането на урната на 4 декември, съобщиха световните агенции. Куба е в деветдневен траур след смъртта на Ел Команданте. Отменени са всички празненства, а знамената са спуснати наполовина в негова чест. Тридневен траур обяви и Венецуела, с чийто покоен президент Уго Чавес Кастро поддържаше силна връзка.
По-малката сестра на Фидел Кастро - Хуанита, която от години живее в американския град Маями, заяви, че няма да отиде на погребението на брат си.
Фидел Кастро оцеля след над 600 опита за покушение и пишеше историята на Куба в продължение на десетилетия. Годините оставиха своя белег върху него. Той се бе отказал от символичните за него кубински пури. Преди 10 години предаде властта на брат си Раул и вече рядко се появяваше на публични места.
Никой не можеше да предвиди какво място ще има той в историята, когато започна кариерата си на революционер през 1953 г. с организираното нападение срещу казармата „Монкада”, военен гарнизон край Сантяго де Куба.
След нападението той бе осъден на 15 години затвор, но през май 1955 г. е освободен при обща амнистия и заминава за Мексико. На 8 януари 1959 г. избухва въстание, подбудено от манифест на Кастро, и той триумфално влиза в Хавана. Само месец след това става министър-председател на Куба.
ЦРУ и кубински бунтовници са направили 634 опита за покушение на Фидел. Във връзка с всички тези опити преди години той споделя пред испански журналист, че винаги носел със себе си пистолет – за всеки случай, но отрича някога да е носел защитна жилетка. „Имам силно тяло, то винаги ме е пазело“, казва Кастро през 1979 г., биейки се по гърдите.
Кубинският революционер бе известен и със своята привлекателност. Бунтовническият му облик и внушителната му личност дълги години впечатляваха хората и в частност жените. „Толкова бях запленена! Не можех да гледам лицето му и да не кажа, че го обичам“, казва 59-годишната Мерседес Гонзалес, която го е виждала само два пъти на живо.
През годините Световната организация за защита на правата на човека остро осъжда „ефективната машина за репресии“ на Кастро, въпреки че доста хора по света му се възхищават: много от гражданските права бяха отменени, дисидентите бяха вкарвани в затвора, където ги измъчваха. Стотици хиляди кубинци напуснаха острова, най-често отправяйки се към САЩ, за да избягат от репресиите и бедността.
Въртял любов с Джина Лолобриджида
Личният живот на Фидел Кастро винаги е пораждал интерес, тъй като бащата на революцията е успял да очарова доста дами. Твърди се, че в периода 1950-1960 г. Фидел Кастро е покорил сърцата на множество американки, германки и италианки.
През 70-те години има връзка с италианската актриса Джина Лолобриджида, която прави документален филм за него. Малко след идването си на власт през 1959 г. Кастро се среща с младата германка Мартина Лоренц. Тя неотдавна разказа в книга, че с нея се свързало ЦРУ с поръчка да убие Ел Команданте, но тя се огънала в решителния момент.
С Джина Лолобриджида
През 1964 г. Кастро има кратка авантюра с Евлин Пизие, сестрата на френската актриса Мари-Франс Пизие. Тогава Кастро я "открадва" от нейния приятел - Бернар Кушнер, който по онова време е млад студент, дошъл на посещение с Евлин в Куба. По-късно Кушнер бе министър в редица френски правителства в това число и министър на външните работи.
Според историците Фидел Кастро има най-малко 7 деца. През 2002 г. той споделя пред американския режисьор Оливър Стоун, подготвящ документален филм за него, че мрази да смесва семейния живот с политиката и че намира за смешни историите за първи дами.
В същия филм Кастро разкрива, че не е женен за Далия Сото дел Вале, блондинката със зелени очи, която е с 15 години по-млада от него и с която живее от 80-те години в къща в западната част на Хавана. Бившата учителка Далия, или Лала, е майка на пет от децата на Кастро - Алехандро, Алекс, Антонио, Алексис и Анхел.
Фидел твърди, че се е женил само веднъж на 12 октомври 1948 г. за Мирта Диас-Балар, студентка по философия, произхождаща от заможно семейство. Тя е майка на най-големия син на Кастро - Фиделито, който е на 67 години и е ядрен физик. Двойката се развежда през 1954 г.
Междувременно Фидел Кастро се влюбва в Наталия Ревуелта или Нати - млада и руса красавица, която обаче е женена и която му ражда една дъщеря през март 1956 г. - Алина. Момичето има бунтарски дух и тя бяга от Куба през 1993 г., за да заживее в Маями. В средата на 1955 г. Кастро има връзка и с креолката Мария Лаборде, активистка в движението му, която му ражда син - Хорхе Анхел.
Но жената с най-голямо влияние в живота на Фидел е неоспоримо Селия Санчес, с която се запознава през годините на партизанска борба през 1957 г. Тя е била неговата дясна ръка, негова довереница и негова лична секретарка. Според някои е била и нещо повече в живота му до смъртта си от рак през 1980 г.
С изключение на Алина, всички деца на Кастро живеят в Куба, но винаги са били предпазвани от медийното внимание. Пред Оливър Стоун Кастро сподели, че е посветил малко време на децата си, но се надявал, че през това малко време е бил добър баща.
Сестра му няма да го погребе
Хуанита Кастро, сестрата на Фидел Кастро, която живее от десетилетия в американския град Маями, щата Флорида, няма да присъства на погребението на брат си.
„Като се имат предвид нездравословните слухове, че съм тръгнала към Куба за погребението, искам да заявя ясно, че аз никога не съм се връщала на острова и не планирам да го правя“, заяви Хуанита Кастро.
„Не съм радостна от смъртта на което и да е човешко същество, нито ще съм относно някого, който споделя моите фамилни имена“, продължи тя и добави: „Като сестра на Фидел, аз преминавам през загубата на човек, който е споделял моята кръв“.
Диего Марадона: Беше ми като втори баща
Известният аржентински футболист Диего Армандо Марадона нарече Фидел Кастро свой втори баща.
„Обадиха ми се от Буенос Айрес и това беше шок. Ужасен ден, казаха ми, че е умрял най-великият човек, без съмнения. Аз завиках, защото той ми беше като втори баща“, каза Марадона за Кастро.
„Искам да съм с Раул, с децата му и с кубинския народ, който толкова ми е дал, и да се сбогувам с Фидел, моя приятел. Искам да му изразя благодарността си за целия ми живот“, каза още футболната легенда.
По думите му именно Кастро му е помогнал да реши проблема си с наркотиците.
Фидел Кастро оцелял при 634 опита за атентат
Островната държава потъна в 9-дневен национален траур
0 коментара
Все още няма коментари