Сергей Антонов, който е обвинен за атентата срещу папа Йоан Павел II, е оправдан от Римския наказателен съд на 29 март 1986 г. В България той бързо е забравен и изоставен. Умира като куче, малко след като е навършил 59 години, през 2007-а. Около личността и живота му обаче още витаят мистерии и слухове.
Упорито се твърди например, че е имал двойник, както и че ДС е подготвила снайперист, който да го застреля, ако се издъни на процеса в Рим.
Днес все по-малко хора си спомнят кой е Сергей Антонов. А той е човекът, който остави здравето си в италианския арест заради атентата срещу вече покойния папа Йоан Павел II през 1981 г. Антонов се завръща се в България на 1 април 1986 г. Здравето му обаче е съсипано. Специалисти потвърждават, че той не само е бил подложен на психически тормоз при многото разпити и в затвора, но са му били давани и психотропни вещества. Известно време продължава да работи на куриерска длъжност в авиокомпания „Балкан“, след което е пенсиониран по болест. През 2002 г. правителството отпуска на Сергей Антонов пенсия за особени заслуги в размер на 160 лева месечно.
„Аз открих тялото на Сергей. Беше паднал мъртъв по очи на стълбите пред вратата на техния апартамент. Беше болен, горкият, не знаеше къде се намира. Употребиха го, премазаха го и го захвърлиха. А близките му не можеха да направят нищо за него. Докато майка му беше жива, той се държеше, но след като тя почина, Сергей рухна.“ Това разказва пред медиите съседката, намерила тялото - Иванка Петрова.
Сергей бил добро момче, но държавата нищо не направила за него. Побъркали го. Серьожа, както го наричат съседите му, никога не излизал без сако и вратовръзка. Винаги намирал добра дума за България.
Още като дете Сергейчо бил кротък, докато сестра му Ваня е доста серт. Той никога не е създавал проблеми в кооперацията. Винаги поздравявал с "добър ден", "приятен ден". Имал обаче и странни навици. Всяка вечер в полунощ пускал химна, пеел и стоял мирно.
Петрова си спомня как преди 40 години съдбата на Антонов предизвика вълна на международна солидарност, тъй като той става централна фигура в една от последните битки на Студената война. Антонов прекарва четири години в затвора и под домашен арест, докато приключи делото срещу него.
Петрова не вярва, че е възможно Сергей да е стрелял, но същевременно не изключва възможността „да е съдействал, без да знае, по някакъв начин”.
„От друга страна, имаше снимка във вестниците по време на стрелбата. Е, аз мисля, че това не е той. Може да е някой, който много му прилича, но не е същият човек. Все пак аз познавам едва ли не всеки негов жест. Така или иначе го съсипаха. След като бе оправдан от италианския съд, се върна в България с вече видими здравословни проблеми, без да отронва нито дума. Тогава и съпругата му Росица го напусна. Лиши го от правото да се вижда с дъщеря си. Майка му беше единствената, която го подкрепяше, познаваше детето си и не вярваше, че синът й е шпионин и потенциален убиец. Като го намерих мъртъв, се обадих на дъщеря му Ани, тя дойде. Обадихме се в III поликлиника, но лекар не дойде, тъй като нямал джипи. От Бърза помощ пък ни казаха, че на "умрели не ходят". Тогава се обадихме в полицията и четири момчета дойдоха веднага, обяснява Петрова.
Сергей Антонов с майка си при завръщането му в София в края на март 1986 г.
Униформените направили оглед на апартамента и след това извикали катафалка, която откарала трупа на Антонов за аутопсия. Апартаментът на ул. „Сердика” 30 дълго време стои необитаем.
Никой вече не си спомня за онзи патриот, който всеки ден пускал държавния химн. Сред малкото хора, които го споменават, е Панайот Панов, беглец в Италия, където учи на издръжка на Римокатолическата църква. Той твърди, че е отвлечен от агенти на ДС и въдворен в Старозагорския затвор през 1978 г. Там е до 1981 г., когато е освободен и е изпратен в милиционерската школа в Симеоново. Твърди, че там е обучаван за снайперист и е имал мисия да екзекутира Сергей Антонов след атентата срещу папата и задържането му от италианските власти.
Колективът на българското посолство начело с посланика Райко Николов (в колата) изпраща Сергей на път за България след освобождаването му
„Сергей Антонов беше задържан... Ако се беше пропукала някоя ниша, трябваше някой от нас да му види сметката, докато е там... Дори ни издадоха заповед, задачата пряко се надзираваше тук, в България, от ген. Любен Гоцев, шеф тогава на разузнаването... Изпращаха ни да го убием... Той има двойник... Разузнавач от ДС, който досущ прилича на него. ДС побърка Сергей, но той няма нищо общо с атентата срещу папата. Двойникът на Сергей Антонов подпомага бягството на Али Агджа от турския затвор”, твърди Панайот Панайотов в пресата.
„Винаги съм бил абсолютно сигурен в невинността на България и на Антонов. По мое мнение това бе ужасна юридическа грешка, допусната още в началото на процеса. Завеждането на делото срещу Антонов, Айвазов и Василев бе плод на фалшиви улики и на подправени факти. Но истината излезе наяве и бе доказана - нито Антонов, нито България имат нещо общо със стрелбата срещу папа Йоан Павел II на 13 май 1981 г. на площад „Свети Петър” в Рим“, категоричен е защитникът на българите проф. Джузепе Консоло, който е неаполитанец по произход и е преподавател по конституционно право в Римския университет „Гуидо Карли”. Юристът е женен за Наташа Романова, която е близка роднина на последния руски император Николай II. А дъщерята на Джузепе – Николета, е много известна италианска актриса. Красавицата е популярно лице от киното и телевизията.
ДС готвела разстрел на Сергей Антонов
Обвиненият за атентата срещу папа Йоан Павел Втори имал двойник
0 коментара
Все още няма коментари