С течение на времето и българската кухня се е видоизменила с вноса на много нови и различни, непознати за нацията ни преди век храни. Поради тази причина много от бабините рецепти, традиционни за нашите географски ширини, са позабравени и прашасват в старите тефтери. Припомняме ви малка част от тях, които със сигурност ще ви върнат обратно в детството.
Лопушки (сарми от лапад)
ПРОДУКТИ: 50 листа лапад (около 4 връзки), 150 г бисерен ориз, 60 мл олио, 1 връзка пресен лук, 1/2 връзка пресен чесън, 1 голям морков, 500 г смляно месо (телешко 60%, свинско 40%), 100 г зелени маслини без костилки, 1/2 ч. л. червен пипер, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Лападът се попарва в подсолена вряща вода. След това се охлажда в леденостудена вода. Лукът се реже на ситно, морковът се настъргва, а маслините се нарязват на шайби. Морковът и лукът се запържват в 30 мл от олиото, добавя се и наситненият чесън. Сипва се оризът и се пържи, докато стане стъклен. Наливат се около 200 мл вода. Щом течността се абсорбира, съдът се дърпа от котлона и се прибавя каймата. Слагат се и маслините и се разбърква. Овкусява се със сол, черен, червен пипер и настърганата лимонова кора. Навиват се сарми. Подреждат се в тенджера. Варят се 40 минути под капак, залети с 500 мл вода и останалото олио.
Триеница
ПРОДУКТИ: 1 кг брашно, 1 л прясно мляко, 1 щипка сол, 200-250 г захар, сирене по желание.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Брашното се пресява в тава, поръсва се с 1 с. л. вода, взема се в шепи и започва да се трие между дланите. След 3-4 минути пак се налива 1 с. л. вода и процедурата се повтаря. Брашното трябва да стане на дребни топчета, които са леко издължени и оставени в тавата, леко мърдат, без да се докосват. В тенджера се налива прясното мляко, сипва се захарта и се кипва, като се разбърква. Слагат се тестените топчета и се варят няколко секунди. Когато топчетата поемат почти изцяло млякото, десертът се сваля от котлона. Сервира се топъл, като се поръсва със захар, а по желание може да се добави и натрошено сирен
Тюрлюгювеч
ПРОДУКТИ: 1 кг телешко месо, счукан черен пипер, 2-3 стръка магданоз, 2-3 с. л. олио, 1 глава кромид лук, 3 домата, 3 патладжана на кубчета, 4-5 чушки, 40-50 г краве масло, 250-300 г бамя, млян черен пипер.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Телешкото месо се нарязва и се поръсва с черен пипер. Лукът се нарязва на едро и се омесва с месото (сухо мариноване). Маслото се разтопява в загрятото олио. Добавя се месото, след 2-3 минути се разбърква и се овкусява със счукан черен пипер. Патладжаните се нарязват на филии и се поръсват със сол. Поставят се в тава под лек наклон, за да се отцедят. Месото отново се разбърква и температурата на котлона се намалява. Изчаква се бульонът, който се е отделил, да се изпари. Омекналото месо се изважда от тенджерата. Отцедените патладжани се нарязват на кубчета, а чушките – на едро, след което се слагат в пръстен гювеч. В тенджерата от пърженето се сипва 1 ч. ч. вода, посолява се и се прехвърля в гювеча заедно с бамята и месото. Отгоре се подреждат обелените и нарязани на едро домати и се поръсва с магданоз. Ястието се похлупва и се пече в умерена фурна около час и половина.
Врачански кемерки
ПРОДУКТИ: 500 г брашно, 1/2 кофичка кисело мляко, 1 яйце, 1 пакетче суха мая, 1 щипка захар, 1 щипка сол, 100 мл хладка вода, 2 с. л. олио. За плънката: 2 глави лук, 300 г кайма, 2 с. л. доматено пюре, чубрица и сол на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Смесете всички продукти за тестото, като от яйцето се ползва само белтъкът. Жълтъкът се оставя за накрая, за намазване на питките. Омесете меко тесто и го оставете да втаса на топло. През това време пригответе плънката. Нарежете лука на ситно и го запържете, докато стане златист. Добавете каймата и бъркайте, докато и тя се запържи и раздроби. Подправете с чубрицата, солта и доматеното пюре. Разбъркайте всичко и оставете да се охлади. От тестото откъснете топки колкото юмрук. Разточете ги и в средата сложете от плънката. Оформете топки и ги наредете в тава. Намажете питките с разбит жълтък и съвсем малко олио. Печете ги на 200 градуса около 20 минути.
Все още няма коментари