Най-обширната низина в България е Горнотракийската, наричана у нас Тракия. Още в древни времена тук се отглеждат различни видове зеленчуци и плодове, както и обширни лозя с уникални сортове грозде.Тази област има и специфична кухня, която се слави най-вече с богатото използване на пресни подправки и отличителния си вкус.
Пиле магданозлия
ПРОДУКТИ: 1 пиле, 60 г краве масло, 1/2 връзка пресен лук, 2 стръка стеблена целина, 1 скилидка чесън, 2 с. л. брашно, 1 с. л. червен пипер, 500 мл пилешки бульон, 3 връзки магданоз, 100 г кисело мляко, сокът от 1 лимон, 1 яйце, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Пилето се разделя на парчета, овкусява се със сол и черен пипер, запържва се в сгорещеното масло и се изважда. В същия съд се запържват нарязаните на ситно лук и целина. Прибавя се и накълцаният чесън. Поръсва се брашното и след като се позапържи, се слага червеният пипер. Разбърква се и веднага се налива топлият пилешки бульон. Връща се месото и се залива с вода, колкото да го покрие. Овкусява се със сол и черен пипер и се готви около 40 минути. Месото не трябва да се разпада. Добавя се нарязаният на ситно магданоз. Киселото мляко се разбърква с лимоновия сок и яйцето и към сместа се налива малко от соса на яхнията, за да се изравнят температурите. Застройката се добавя в ястието, овкусява се със сол и черен пипер, разбърква се и съдът се дърпа от огъня.
Сарми в кори на сач
ПРОДУКТИ: 4 бр. точени кори на сач, 600 г смляна свинска плешка, 1 голяма глава лук, 1/2 ч. л. чубрица, 200 г пасирани домати (от консерва), 1 ч. л. червен пипер, 1 яйце, 30 мл олио, краве масло за намазване и поръсване, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Каймата се запържва в олиото, докато стане на трохи. Прибавя се наситненият лук, разбърква се и се оставя също да се запържи. Овкусява се с червения пипер и чубрицата. Сипват се доматите, поръсва се със сол и черен пипер и се готви, докато се сгъсти. След това се дърпа от огъня и се оставя да се охлади. Корите се нарязват на две през средата, по широчина. Върху всяка кора се поставя от плънката и се завиват сарми. Подреждат се в намаслена тавичка, намазват се с разбитото яйце, отгоре се поставя нарязаното масло. Пекат се в загрята на 200 градуса фурна с вентилатор до готовност – 15 минути. Изваждат се, заливат се с около 200 мл гореща вода, покриват се с алуминиево фолио и се оставят да поемат течността. По желание се гарнират с кисело мляко.
Боб с маслини
ПРОДУКТИ: 250-300 г шарен боб, 6-7 с. л. олио, 1 ч. л. сушена чубрица, 5-6 клонки магданоз, 1 стрък целина, 1 шепа сушени домати, 1 глава кромид лук, 2 моркова, 50 г глава целина, 150 г маслини, 250 г гъби, 1-2 щипки кимион.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Бобът се сварява в 2 литра вода. Когато първата вода кипне, се излива и се сменя с друга, след което се добавят наситненият лук, нарязаните на кубчета моркови, почистената и нарязана на кубчета целина. Сушените домати се заливат с 3 черпака от чорбата. След като набъбнат, се отцеждат, нарязват се на дребно и водата им се налива в супата. Гъбите се нарязват на филийки и се запържват на силен огън в предварително загрято олио. Добавят се сушените домати. Пържат се 1-2 минути и се изсипват в боба. Посолява се. Маслините се обезкостяват, нарязват се на дребно и се изсипват в боба. Ври още 30 минути, подправя се с наситнените магданоз и целина, чубрицата и кимиона.
Кашник
ПРОДУКТИ: 1 ч. ч. брашно, 1/2 ч. л. сол, зелената част на 10 стръка лук, 2 яйца, 1 ч. л. сух джоджен, 100 г масло.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Брашното се изсипва в купа и се разбива с яйцата, 1 ч. ч. вода, солта, джоджена и ситно нарязания лук. Половината от маслото се поставя в тава и се разтопява във фурна. Отгоре се излива сместа, покрива се с парченца от останалото масло и се запича до зачервяване.
Все още няма коментари