Лападът е може би най-разпространеният по нашите земи зеленолистен зеленчук. Расте из цялата страна, изключително непретенциозен и устойчив вид. Другото голямо предимство на лапада е фактът, че той е сред първите свежи растения, които се появяват напролет в градината. Богат е на желязо, фолиева киселина и редица витамини. Хлорофилът от зелените листа преборва свободните радикали, сочени за вероятна причина за рака.
С ориз на фурна
ПРОДУКТИ: 200 г бисерен ориз, 800 мл зеленчуков бульон, 50 мл олио, 2 връзки лапад, 2 връзки пресен лук, 2 стръка пресен чесън, 1/2 връзки пресни дребни моркови, 6–7 листа кервиз, 1 с. л. червен пипер.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Лападът се почиства и се нарязва на ситно. Лукът, чесънът и морковите се почистват, режат се на ситно и се задушават под капак в олиото и 50 мл вода. Когато омекнат, се прибавят измитият ориз и наситненият кервиз. Разбърква се, слага се лападът и се задушава за 1–2 минути. Дърпа се от огъня. Овкусява се със сол, черен и червен пипер. Прехвърля се в тава и се налива бульонът. Пече се 30–40 минути в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор.
Сарми
ПРОДУКТИ: 50 листа лапад (около 4 връзки), 150 г бисерен ориз, 60 мл олио, 1 връзка пресен лук, 1/2 връзка пресен чесън, 1 голям морков, 500 г смляно месо (телешко 60%, свинско 40%), 100 г зелени маслини без костилки, 1/2 ч. л. червен пипер, 1 лимон, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Лападът се попарва в подсолена вряща вода. След това се охлажда в леденостудена вода. Лукът се реже на ситно, морковът се настъргва, а маслините се нарязват на шайби. Морковът и лукът се запържват в 30 мл от олиото, добавя се и наситненият чесън. Сипва се оризът и се пържи, докато стане стъклен. Наливат се около 200 мл вода. Щом течността се абсорбира, съдът се дърпа от котлона и се прибавя каймата. Слагат се и маслините и се разбърква. Овкусява се със сол, черен, червен пипер и настърганата лимонова кора. Навиват се сарми. Подреждат се в тенджера. Варят се 40 минути под капак, залети с 500 мл вода, сока от лимона и останалото олио.
С яйца и сирене
ПРОДУКТИ: 1 кг лапад, 3 яйца, 300 мл прясно мляко, 200 г краве сирене, 1 скилидка чесън, 1 суха червена люта чушка, 80 г краве масло, 2 с. л. брашно, 1/4 връзка магданоз, 1 ч. л. червен пипер, сол и черен пипер на вкус, краве масло и галета за формите.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Лападът се измива, почиства се и се нарязва. Слага се в загрятото маслото и се поръсва с червеният пипер, брашното, сол и черен пипер. Оставя се леко да се задуши. После се налива затопленото прясно мляко. Съдът се сваля от котлона и сместа се пресипва в купа. Слагат се натрошеното сирене и нарязаният чесън и се смесват. Оставя се леко да се охлади. Чукват се яйцата и се разбърква. Сместа се разпределя в намаслени и поръсени с галета форми за брюле (или в тава). Поръсва се със стритата люта чушка и магданоз. Пече се в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор, за около 25 минути. Поднася се веднага.
Пълнени домати
ПРОДУКТИ: 5 домата, 100-150 г сирене, 15-20 листа лапад, 2 стръка лук, 1 клонка девесил, 8-10 с. л. ориз, 8 с. л. олио, черен пипер и сол на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: От доматите се изрязват капачета, вътрешността им се издълбава с лъжичка и се посоляват. Лукът се нарязва и се запържва в загрятото олио. Прибавя се издълбаната сърцевина на доматите. Сипва се оризът, налива се топла вода и се подправя с черен пипер и сол на вкус. Прибавят се нарязаните девесил и лапад, разбърква се и се вари до полуготовност. Доматите се пълнят с плънката, прибавя се малко сирене и се затварят с капачетата. В тавата се сипва останалата плънка, налива се малко вода, поръсва се с олио и се пече във фурна на 180 градуса около 30 минути.
Все още няма коментари