Откраднаха ми портмонето, разказва Иван Неделчев, а в него бяха всичките ми документи. От години съм инвалид 1-ва група с 92 процента. Решението на ТЕЛК е пожизнено, но не ми го признават. Заради задължителното подновяване на шофьорската книжка отидох в КАТ. За всички шофьори издаването й струва 18 лева, докато за инвалидите е 6. Нито спестих пари, да не говорим за здравето, нервите и тичането, необходими човек да докаже на КАТ, че е инвалид. Вместо да платя 18 лева и да извадя книжка като всички, без да споменавам заболяването. В паспортната служба пък не ми признаха решението на ТЕЛК, нищо че било пожизнено.
Г-н Неделчев, за да се докаже инвалидността пред КАТ, най-напред оттам издават удостоверение за наличие на произшествие срещу 3 лева. Парите се превеждат само по банков път, което струва още 1 лев - комисиона за превод. С удостоверението се отива пред въпросната комисия ТОЛЕК. Процедурата е бавна. Най-напред се произнася психиатър от диспансера, после очен и ушен доктор, невролог и вътрешни болести. Тогава идва ред на комисията и едва тогава се издава медицинското. Таксата за книжката е по-ниска, но хабенето на нерви е голямо, коментираха пациентите. Според някои от тях се демонстрира ангажираност, за да се защити бюджетната издръжка.
Издаването на паспорт на лица между 58 и 70 г. - 20 лв. Издаване на паспорт на лица над 70 г. – 10 лв.
Издаване на паспорт на лица с трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто - 3 лв.
"Инвалид” е всяко лице, независимо от възрастта му, с физическо, сетивно или умствено увреждане, което затруднява социалното му интегриране и участие в обществения живот, възможностите му за общуване и обучение или трудовата му реализация (Закон за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите – ЗЗРСИИ).
"Инвалид с трайно увреждане" е лице с установена степен на намалена работоспособност 50 и над 50%.
Намалена работоспособност между 50 и 70,99% съответства на III група по отменения Закон за пенсиите, от 71 до 90% - на II група, а над 90% - на І група.
Инвалидността се установява чрез експертиза на трайната неработоспособност от Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).
Експертизата на трайно намалената или загубена работоспособност включва определянето на:
степен на трайно намалена или загубена работоспособност в проценти спрямо здравия човек; потребността от чужда помощ и за какъв срок; срок на инвалидността.
Каква е процедурата за явяване пред ТЕЛК?
Лекуващият лекар насочва болните към Лекарска консултативна комисия (ЛКК), когато прецени, че е настъпила трайна загуба на работоспособността. Комисията подготвя необходимите документи и насочва болните за освидетелстване от ТЕЛК с Медицински протокол по образец. Към него се прилагат резултатите от направените изследвания, които се вписват в специални образци, подписват се от извършителя на изследванията и задължително се отбелязва датата, на която са направени.
Молбата до ТЕЛК за освидетелстване/преосвидетелстване, заедно с протокола и другите образци, се подава в Картотеката за медицински експертни досиета. Те изпращат документацията на лицата в съответната ТЕЛК в тридневен срок от получаването й.
ТЕЛК освидетелстват и преосвидетелстват лицата в 40-дневен срок от датата на постъпване на документите. Лекарите от ТЕЛК извършват клиничен преглед и при необходимост назначават допълнителни изследвания.
Защо пожизненият срок на инвалидността не означава пожизнени придобивки
Как се определя срокът на инвалидността и какво следва от него?
Този срок е от 1 до 3 години и се определя в зависимост от характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване на работоспособността на лицето.
Срокът на инвалидността не се влияе от възрастта на освидетелстваното лице. Неправилно се отъждествява пожизненото ползване на някои права при навършване на определена (пенсионна) възраст с пожизнен срок на инвалидността. Например пенсията за инвалидност на лицата, навършили изискуемата пенсионна възраст, се отпуска пожизнено. Това не означава, че същото право се разпростира върху социалната пенсия за инвалидност.
Лицата, които са изгубили 50 и над 50 на сто от работоспособността си след навършване на пенсионна възраст или които са я навършили в срока на решението на ТЕЛК, ползват правата си по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане пожизнено, независимо от срока на определения в експертното решение срок.
За шофьорска книжка се иска специално медицинско
Къде се издава медицинско свидетелство за управление на МПС на инвалиди?
При някои заболявания и състояния се налагат ограничения за получаване на свидетелство за управление на МПС в зависимост от категорията на МПС.
В такива случаи свидетелство за управление на МПС се издава само след освидетелстване от транспортна областна лекарска експертна комисия (ТОЛЕК) или Транспортна централна лекарска експертна комисия (ТЦЛЕК).
Какви са условията за достъп на инвалиди до социално подпомагане?
Социалните помощи на правоимащите лица се отпускат по постоянен адрес след преценка на: доходите на лицето или семейството;
имущественото състояние; семейното положение; здравословното състояние; трудовата заетост; възрастта.
Лицата и семействата, които кандидатстват за отпускане на помощи, трябва да изпълняват и следните допълнителни условия:
да няма регистрирана фирма по Търговския закон;
да няма вземания, влогове, дялови участия и ценни книжа, а ако има, общата им стойност да не надхвърля 200 лв. за всеки един от членовете на семейството;
да не притежава движима и недвижима собственост, която може да бъде източник на допълнителни доходи, с изключение на вещите, които служат за обичайно потребление на лицето и семейството;
да не са сключвали договор за предоставяне на имущество срещу задължение за издръжка и гледане;
да не са прехвърляли жилищен или вилен имот срещу заплащане през последните пет години.
Инвалидите с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определения диференциран минимален доход (ДМД), имат право на месечна помощ.
Месечни помощи за транспортно обслужване
Инвалидите със 71 и над 71 на сто трайно намалена работоспособност, инвалидите с намалена работоспособност от 50 до 70 на сто със заболявания на долните крайници с трайни увреждания имат право на месечна целева помощ за транспортно обслужване в размер 15 на сто от гарантирания минимален доход (ГМД= 65 лв.) – 9,75 лв. Правото се ползваq при условие че доходът на член от семейството за предходния месец е по-нисък от трикратния размер на гарантирания минимален доход за всеки член от семейството.
Карти за градски транспорт на територията на София
Съгласно чл. 28 от Наредбата за превоз на пътници и условия за пътуване с масовия градски транспорт на Столичната община пенсионерите с намалена работоспособност над 50 на сто, живеещи в София, имат право на тримесечни карти за цялата градска мрежа. Същата карта дава право на безплатно пътуване и на придружителя. Правоимащите лица ползват по избор парична помощ за транспортно обслужване или карта за цялата градска мрежа.
В службата за социално подпомагане по постоянен адрес на инвалида между 1-во и 15-о число на всеки 3 месеца се подава молба по образец, копие от експертното решение, лична карта и снимка на инвалида.
2 безплатни пътувания годишно с БДЖ или автотранспорт в страната
В службата за социално подпомагане се подава молба и се представят копие от решението на ТЕЛК и лична карта. Службата издава удостоверение, което важи до изтичане на срока на експертното решение. Това удостоверение се представя на касите на БДЖ и в него се отбелязват пътуванията. Парите се възстановяват след ползване на правото от службата за социално подпомагане по местоживеене.
Независимо от това право БДЖ осигурява на лицата с намалена работоспособност над 70 на сто 50% намаление на билетите при всяко пътуване в страната (без експресните влакове и първа класа).
Месечна целева помощ за жичен телефонен
Право на месечна целева помощ в размер 20 на сто от гарантирания минимален доход за ползване на аналогов или цифров жичен телефонен пост имат инвалидите с намалена работоспособност над 90 на сто с определена чужда помощ. Телефонният пост трябва да е регистриран на името на инвалида или на съжителстващо с него лице.
Независимо от това право БТК осигурява по 80 безплатни импулса на лицата с намалена работоспособност над 90 на сто.
Мобилните оператори в страната имат свои условия за ползване на намаление от инвалиди.
Помощ за отопление
Право на месечна целева помощ за отопление имат лица и семейства, чийто доход от предходния месец е по-нисък от сбора на диференцирания минимален доход и левовата равностойност на 450 кВтч електрическа енергия, от които 300 кВтч – дневна и 150 кВтч – нощна.
(Левовата равностойност се определя по действащи в момента цени на електрическата енергия в началото на отоплителния сезон.)
Помощта се отпуска по общия ред по местоживеене.
За да се определи правото на достъп до целево подпомагане за отопление, кандидатстващото лице трябва да отговаря и на допълнителните условия по чл. 10 ППЗСП.
Молба-декларация по образец се подава в дирекциите “Социално подпомагане” по постоянен адрес от 1 юли до 31 октомври. В срок до 20 дни от подаване на молбата социален работник извършва социална анкета и определя правото на помощта.
Право на помощта, ще имат лицата и семействата, чийто средномесечен доход за предходните шест месеца преди месеца на подаване на молбата-декларация е по-нисък от диференцирания минимален доход за отопление.
Безплатно балнеолечение и храна
Хората с трайно намалена работоспособност над 90 на сто с трайни увреждания имат право на целева помощ за балнеолечение и храна веднъж годишно до трикратния размер на гарантирания минимален доход. Същите права ползват и придружителите им. Помощта се изплаща от общинската служба за социално подпомагане след представяне на разходооправдателен документ за балнеолечение и храна.
Целева помощ за преустройство на жилище
Лицата с намалена работоспособност над 90 на сто, на които е предписана от ТЕЛК инвалидна количка, имат право на еднократна целева помощ до 600 лв. за преустройство на жилище с цел улесняване на достъпа, ако доходите на член от семейството през последните 12 месеца не надвишават двукратния размер на гарантирания минимален доход (80 лв.).
В службата за социално подпомагане по местоживеене се подава молба-декларация, съдържаща данни за доходите на член от семейството през последните 12 месеца, към която се прилагат експертно решение на ТЕЛК и фактура за стойността на ремонта по видове разходи.
Целева помощ за покупка или приспособяване на лек автомобил
Лицата с намалена работоспособност над 90 на сто, със затруднено придвижване, имат право на еднократна целева помощ до 1200 лв. за покупка или приспособяване на лично МПС, ако доходите на член от семейството през последните 12 месеца не надвишават двукратния размер на гарантирания минимален доход (80 лв.).
За да бъде отпусната тази помощ, е необходимо лицата с трайни увреждания да отговарят и на следните допълнителни условия: да са на възраст до 65 г., учащи се или работещи, както и да не са ползвали финансови облекчения при внос на лично МПС през последните 3 г. за употребяван и през последните 5 г. за нов автомобил.
В службата за социално подпомагане по местоживеене се подава молба-декларация, съдържаща данни за доходите на член от семейството през последните 12 месеца, към която се прилагат експертно решение на ТЕЛК, документ за самоличност, служебна бележка за доходите, фактура за стойността на извършеното приспособяване, копие от регистрационния талон на МПС.
Привилегии при заплащане на данъка върху превозните средства
Инвалид, който е собственик на автомобил с обем на двигателя до 1800 куб. см и мощност до 100 конски сили, е освободен от заплащане на данък върху колата. Ако тези параметри са по-високи, се изплаща пълният размер на данъка без никакви облекчения.
Облекчения при внос на автомобили от инвалиди
Инвалидите с над 90 на сто трайно намалена работоспособност, както и инвалиди, навършили 60 и повече години и имат до 90 на сто загубена работоспособност и трайно ограничена възможност за социална адаптация със заболявания, посочени в Приложение към чл. 4, ал. 1, т. 2 от Закона за митниците, при внос на автомобил от чужбина се освобождават от митнически сборове до размера на левовата равностойност на 900 щатски долара. Това облекчение те могат да ползват, ако автомобилът е с обем на двигателя до 1800 куб. см и мощност до 100 конски сили.
Лицата с трайни увреждания имат ли право на отстъпка при заплащане на държавни такси?
Освобождават се от заплащане на държавни такси инвалидите, бременните и майките с деца до 6-годишна възраст, сираците, в случаите на прехвърляне от едно учебно заведение в друго, от една специалност или форма на обучение в друга по здравословни причини, установени със заключение на медицинска комисия.