Синовен дълг
Дарих сина си с имот, сега ме тормози
Къщата е ваша, докато сте жива, казват юристите
0 коментара
С дъщеря ми през 1996 г. направихме дарение на сина ми на недвижим имот – къща, дворно място, гараж и т.н., с което той става изключителен собственик на имота. Аз като дарител си запазих безвъзмездно, пожизнено правото на ползване върху имота. От няколко години синът ми създава сериозни неприятности относно ползването на някои помещения от мен. Некоректното му поведение създава у мен напрежение и уврежда здравето ми. Какви права имам за защита?
Г.Х.Г., гр. П.
Няма да се уморим да повтаряме, питайте, преди да предприемете някаква сериозна стъпка, в случая разпореждане с недвижим имот. С договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно на дарения недвижим имот, движима вещ, суми, наследствен дял или вземане. Той е едностранен договор, уреден в чл. 225 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Дареният получава някакво имущество, без да дължи нищо насреща. Подобно на продажбата и замяната, договорът за дарение прехвърля собствеността от едно лице на друго. Във вашия случай обаче, след като имате право на пожизнено ползване, можете да владеете тези помещения до смъртта си.
Отмяна на дарение
В закона са предвидени хипотези, които могат да доведат до отмяна на договора за дарение, и те са, когато дареният:
умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или дете, или е съучастник в такова престъпление; набеди дарителя, че е извършил престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от 3 години;
откаже да даде на дарителя издръжка, от която последният се нуждае.
Искът за отмяна на дарението трябва да бъде подаден пред Районния съд по местонахождение на имота в едногодишен срок, откогато на дарителя е станало известно някое от тези основания. За първите два случая следва да има и влязла в сила присъда по отношение на дарения. За последния случай дарителят следва да предяви иск срещу дарения, който да бъде осъден да дава необходимата издръжка и да не изпълнява това си задължение.
Неизпълнение на договорно задължение
Когато длъжникът по един двустранен договор не изпълни задължението си поради причина, за която той отговаря, кредиторът може да развали договора, като даде на длъжника подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален. Предупреждението може да се направи писмено, когато договорът е сключен в писмена форма.
Все още няма коментари