Обичам бакла, но тя като че ли през последните години не се радва на голяма популярност. Как да си я отгледам?
Надя ВАСИЛЕВА, Шумен
Баклата е една от най-студоустойчивите зеленчукови култури. Може да се засява предзимно (в южните райони) и рано напролет. При предзимна сеитба растенията по-добре и по-пълно използват влагата от зимните и пролетните валежи.
Ако се засее рано напролет, ще бъде готова за консумация още през май. Тя се развива добре на открито и слънчево място. Дава високи добиви и на по-тежки и богати почви с високо съдържание на хумус. Но най-подходящи за нея са песъчливо-глинестите почви с достатъчно хранителни вещества. Като всички бобови, тя не трябва да се отглежда върху кисели почви, които предварително не са варувани. Тъй като е много студоустойчива - издържа до минус 6 - минус 8 градуса (цветовете обаче замръзват при минус 5), може спокойно да се засее през март. Но освен че се справя добре при ниски температури, издържа и на горещини. Все пак най-добрата температура за нейното развитие е около 20 градуса. Почвата трябва да бъде добре обработена и наторена още през есента.
Рано напролет, когато времето позволява да се работи, мястото се подравнява с мотика и с гребло. За посев се избират по-едрите и здрави зърна. Те запазват кълняе-мостта си 5-6 години. Засява се на редове или на гнезда в зависимост от вида на почвата. Ако ще я отглеждате на по-лека песъчлива почва, разстоянието между редовете трябва да е най-малко 60 см. Семената се поставят на 5-6 см дълбочина, като разстоянието между всяко зърно е 7-8 см, а ако е на гнезда - във всяко гнездо се поставят по 2-3 семена. Те се покриват с 5-7 см влажна почва.
Ако температурата е подходяща за развитието на растението, първите поници може да се появят между 5-ия и 8-ия ден. По време на вегетацията баклата се окопава няколко пъти. Много е важно да се поддържа постоянна и равномерна влага, която допринася за доброто развитие на растенията. Най-добри предшественици за нея са картофите, доматите, краставиците и зелето. Не бива да се засява след други бобови. Прибирането трябва да става навреме, без да се допуска загрубяване на шушулките.
Все още няма коментари