Едно от най-известните дела в съвременната история на България - „Октопод”, е прокълнато. Буквално и без грам преувеличение то сее трупове, треперят замесени в случая. Това коментират усилено и висши служители на службите за сигурност, както и представители на ъндърграунд средите, треперещи да не ги сполети кървавата съдба на вече пострадалите.
Около всички замесени в процеса лица се случват странни неща. Част от тях - жестоки. Смърт, стрелба с гранатомети, уволнения, оставки. Сякаш зла сила изтезава Алексей Петров, а и противниците му.
Спомняте ли си как стартира „Октопод”? По „холивудски”. Барети щурмуваха дома му на 10 февруари 2010 г. вечерта. Тогава бившият съветник в ДАНС трябвало да бъде унизен. Такава била заповедта. Ченгетата, които арестуваха Петров, бяха негови бивши колеги. Самият той също навремето беше служител на баретите. И между другото
Петров е единственият, арестувал жив терорист в България
Но да се върнем на 10 февруари преди 5 години.
„Хайде сега пак да легнеш на земята, че операторът не хвана добре кадъра”, казва на Петров маскиран и тежко въоръжен служител на МВР. Пак трябва да легне по очи, а ченгетата да му извият ръцете и сложат белезници на тях. Операторът на пресцентъра на силовото министерство при този дубъл трябва да направи по-добри кадри. Които само няколко часа по-късно ще разтърсят държавата и ще са основна тема в медиите месеци наред.
Часове по-късно МВР разпространява следното съобщение. „Беше извършена операция за локализиране и задържане на членовете на йерархично изградена организирана престъпна група, занимаваща се с изнудване, силово събиране на рекет, предлагане на платени сексуални услуги, незаконно придобиване на финансови средства от "Кремиковци" АД, неплащане на ДДС, търговия с влияние, пране на пари и други престъпни дейности. Групата е функционирала повече от 10 години. Неин лидер е Алексей Петров”.
Освен бившия съветник на ДАНС тогава бяха арестувани и Антон Петров, известен също като Хамстера, братята Дамбовци, Марчело Джотолов, бившият висш прокурор Цеко Йорданов и други лица. Те бяха лошите. От другата страна пък бяха основните свидетели срещу лошите - Пламен Устинов, банкерът Георги Цветанов, бизнесменът Валентин Шотев. В списъка на прокуратурата присъстваха и разни знайни и незнайни счетоводителки, бодигардове, шофьори.
Рекет, изнудвания, закани за убийства
Чрез такива безскрупулни методи има подозрение, че Алексей Петров е натрупал личното си богатство, се твърдеше в обвинителния акт срещу него. Човек ще си каже, че Сатаната всъщност е жив и е на земята. Какво всъщност се оказа впоследствие.
Грандиозните обвинения за рекет, убийства, сводничество и какво ли не се спукаха като балон. Останаха единствено махленски обвинения, като кой на кого дължал 1000 лв. Делото беше прекъсвано, връщано на прокуратурата, пак стартирано. Толкова пъти, че вече никой не помни бройката.
Каръшката серия стартира през април 2012. Тогава обвиняемият Марчело Джотолов си счупи крака. На 1 март същата година, когато трябваше да се проведе едно от поредните съдебни заседания по „Октопод”, наблюдаващият прокурор Светлозар Костов чак заподозря в контузията на Джотолов опит за умишлено протакане на делото и поиска пълно изясняване на случая. Той не изключи възможността
подсъдимият да е пожертвал крака си
за да може временно делото да бъде замразено.
Заради някакво отлагане на дело Марчело да си счупи цял крак. Адвокатът му спокойно обясни, че клиентът му се е подхлъзнал на заледена улица и е паднал, скъсвайки връзки на коляното. По-късно дори се наложи Джотолов да дава доказателства, че е лежал в „Пирогов”, а не е симулирал.
На 21 май същата година още един инцидент се случи около същия Джотолов. Джип „БМВ Х5” на строителния предприемач Елин Карасинкеров, зет на подсъдимия по делото „Октопод”, бе
взривен посред нощ в курорта Свети Влас
на тази дата. Карасинкеров е съпруг на сестрата на Марчело - Бианка. Пострадали хора нямаше.
Колата била паркирана в комплекс "Русалка". Бомбата избухнала към 3:15 ч. сутринта. 10 минути по-късно 33-годишна жена се обадила в полицията и съобщила, че джипът е на съпруга й.
Самоделката със слаб тротилов еквивалент била поставена под предната лява гума на беемвето. Въпреки че щетите не са сериозни, най-вероятно става дума за сплашване, коментираха тогава бургаски антимафиоти.
Годините си минаваха, заседанията в съда - също, и, аха, да наближи време по „Октопод” най-накрая да има присъди. Да, ама не, както казваше легендарният Петко Бочаров.
На 1 април тази година, и съвсем не на шега, делото срещу бандата „Октопод“ беше прекратено в Софийския градски съд и започна от нулата в Специализирания наказателен съд.
Причините за това решение бяха две. Едната, че подсъдимите отговарят за участие в престъпна група, а след 2012 г. делата с такива обвинения се разглеждат само в спецсъда.
Втората - далеч по-вълнуваща. Титулярният съдия срещу Алексей Петров - Румяна
Ченалова бе споходена от серия неприятности
Първо Висшият съдебен съвет й образува дисциплинарно производство за нарушения в работата й и корупция, после беше уволнена, след това срещу нея тръгна дело, а за капак - обявена за общодържавно издирване, и накрая арестувана. В продължение на повече от две години тя водеше по „Октопод” 75 заседания и разпита 180 свидетели.
На 23 септември тази година пък прокурорът по знаковото дело Светлозар Костов си направи самоотвод. Причината – срещу него се водят четири дисциплинарни производства. През август месец стана ясно, че Костов е отложил влизането в затвора на Росен Петров-Животното. Един от най-известните фенове на ЦСКА и
личен бодигард на Гриша Ганчев
бе вкаран в затвора едва след намесата на главния прокурор Сотир Цацаров.
Какво по-лошо може да се случи по това дело, ще се запитате вие. Може, може. Истинският екшън тепърва предстоеше.
На 29 октомври тази година неизвестни и досега лица опитаха да убият Алексей Петров по брутален начин. Килърите изстреляха с гранатомети РПГ-22, българско производство, две гранати по колата на Петров. Инцидентът се случи около 9:15 ч. сутринта, на метри от жилището, където живее той в столичния квартал „Кръстова вада”.
Специалната бронировка на автомобила му спаси живота. Гранатите избухнаха, но щетите бяха само материални по специалната кола. Нападателите са били двама. Стреляли са от автомобил „Опел Астра”, модел 2001 г. Той беше открит още на следващия ден, недалеч от мястото на покушението в кв. „Кръстова вада”. Колата не беше опожарена, както обикновено става в такива случаи. След като са изоставили опела, стрелците вероятно са се прехвърлили на „чист” автомобил и се изтеглили необезпокоявано.
В опела криминалистите намериха две маски за Хелоуин, който се чества в последния петък на октомври. Вътре имало и празна чанта. Тя и маските бяха иззети като веществени доказателства.
Алексей Петров пък обяви
награда от 100 000 долара за всеки
който даде информация, която би довела до ареста на хората, искащи му живота.
С живота си обаче се прости основният свидетел срещу него Георги Цветанов.
50-годишният бивш банкер загина в катастрофа край Чирпан на автомагистрала „Тракия”, станала в 22:40 часа на 12 ноември. Цветанов е пътувал към София с личния си автомобил „Фолксваген Голф”.
На километър 186 от автомагистралата, между Стара Загора и Чирпан, управляваният от Цветанов голф внезапно напуска пътното платно вдясно, разкъсва преградната мрежа за животни край пътя, прелита около 50 метра и се забива в угарта на близката нива. На асфалта няма спирачен път.
Според бюлетина за произшествията на ОДМВР в Стара Загора той се е движил с несъобразена скорост. От удара шофьорът, който бил сам в колата, получава тежки травми, включително и черепно-мозъчна, и
умира в линейката на път за болницата
в Стара Загора. Няма данни за участието на друг автомобил в инцидента с Георги Цветанов. При огледа на колата му е намерен личният му пистолет. Сигнал за произшествието на тел. 112 подали случайни пътници, минали покрай мястото на инцидента. Когато пристигнала линейка от Стара Загора, той успял да промълви: „Умирам, умирам". Движенията му били неадекватни, разказаха лекарите. Минута по- късно, вече в линейката, починал.
15 часа след катастрофата с бизнесмена друг от неприятелите на Алексей Петров и също свидетел по делото “Октопод” - Пламен Устинов, бе посечен с брадва при скандал със свой съселянин. Сигнал за инцидент в тетевенското село Глогово, където Устинов живее със семейството си, бил получен в полицията малко след 13:30 часа на 13 ноември.
45-годишният Пламен и Младен Алдинов, по прякор Мекицата, на 52 г., срещайки се на улицата, подновили стара вражда. Според хора от селото от 2-3 месеца двамата не можели да се разберат за подялба на имоти. Тъй като имали бизнес в дърводобива, спорът бил за гори.
В афект от разпрата и пиперливите думи на опонента си Пламен Устинов замахнал и счупил стъкло на автомобила му. Тогава в конфликта се включили и синовете им Стамен Устинов (22 г.) и Румен Алдинов (24 г.). Информацията от полицията до момента гласи, че Румен се оказал по-лют и по-бърз и
нанесъл удари с брадва по врата на Пламен Устинов
В отговор синът му Стамен скочил и нападнал Румен.
Двамата пострадали били откарани в тетевенската болница за оказване на медицинска помощ. Нараняването на Устинов е сериозно, но той не е губил съзнание, контактен е. В момента се намира в болница в Плевен.
Устинов е бивш служител на НСО. С Петров били от един край, учили в едно училище, били и роднини - жената на Пламен била втора братовчедка на Алексей.
Делото „Октопод” все още не е приключило. На какви ли събития ще станем свидетели до края на прокълнатия процес?
Прокълнатото дело „Октопод” сее трупове
Бомби, кръв и фатални катастрофи със замесените
0 коментара
Все още няма коментари