Кандидати от рекорден брой държави – 19, се регистрираха за прослушване за място в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година, което е своеобразен рекорд от неговото първо издание през 2001 г., съобщиха от Нов български университет.
От 9 до 24 септември 2016 г. се провежда XVI- тото издание на класа на голямата оперна прима, организиран от Нов Български университет в Софийската опера и балет. Освен от България, регистрирани кандидати има от Испания, Германия, Израел, Доминиканска република, Китай, Великобритания, Пуерто Рико, Италия, Русия, Тунис, Чили, Южна Корея, Филипините и др. 14 млади таланти от най-добре представилите се на прослушването на 8 септември ще работят в рамките на две седмици с Кабаиванска по усъвършенстване на вокалната си техника и сценична подготовка. Традиционно, майсторският клас ще завърши с галаконцерт на отличилите се ученици - на 25 септември с оркестъра на Софийската опера и балет, под диригентството на Найден Тодоров и със специалното участие на Райна Кабаиванска. Тогава ще бъдат присъдени и стипендиите от нейния дарителски фонд. Галаконцертът ще отбележи и 25-тата годишнина на НБУ, които се навършват тази година и ще отдаде почит на неговия създател – професор Богдан Богданов.
През декември Школата Кабаиванска подготвя грандиозен оперен спектакъл на операта „Турандот“ на Джакомо Пучини.
Суперпродукцията е съвместен проект на НБУ и Софийската опера и ще бъде поставена в 3 представления - на 9, 11 и 13 декември. Ролите ще бъдат поверени изцяло на ученици на Райна Кабаиванска от нейните класове от България и Италия, някой от които вече звезди на световните сцени.
Идеята за спектакъла е продължение на усилията на Райна Кабаиванска не само да обучава млади таланти, но и да помага представянето им на международната оперна сцена. „Турандот“ ще бъде третият подобен проект, след като през 2010 година НБУ и Софийската опера реализираха операта „Бохеми“ със студенти на голямата оперна прима от България и Италия.
Постановката се игра в шест представления в София през 2010 и 2011 г., а през януари 2012 г. и в два спектакъла в Театро комунале „Лучано Павароти“ в Модена, Италия. През декември 2012 г. бе реализиран и втори оперен спектакъл – „Вертер“ на Жул Масне, в партньорство между Нов български университет, Софийската опера и Кралския театър „Ла Моне“ в Брюксел, Белгия.
До момента фонд „Райна Кабаиванска“ е присъдил повече от 70 стипендии в три категории за обучение с Райна Кабаиванска – за майсторския клас в Нов български университет; за майсторския клас в Академия Киджана в Сиена, Италия и специални едногодишни стипендии за Института “Веки - Тонели” в Модена, Италия. През годините дарители на фонда са личности и организации, сред които Фондация “Америка за България”, Фантастико, Столична община.
Събитията са под патронажа на Президента на Република България.
Все още няма коментари