Самочувствието ни като нация хич го няма на фона на икономическите, социалните и други проблеми. С тази застрашаваща националния ни дух негативна тенденция може да се борим и като пазим вярата в потенциала и възможностите на българите. Да не забравяме, че наши сънародници и техни потомци са се прославили по света в науката, техниката, изкуството и други области, сред които и политиката. Визитата на президента Росен Плевнелиев в Бразилия по покана на бразилския президент Дилма Русеф неотдавна отново напомни какви висоти и уважение са достигнали в чужбина свързани с България личности, посветили живота си на напредъка и просперитета на други народи.
През миналата 2015 г. бразилката с българско потекло Дилма Вана Русеф се нареди на 7-о място в престижния списък на американското сп. „Форбс“ за стоте най-влиятелни в света жени. Нейната биография е необикновена, а кариерата – впечатляваща. „Нашата Дилма“, чийто баща Педро Русев е български емигрант, е популярна и обичана и у нас, както показа визитата й в България през април 2011 г. Това стана само няколко месеца, след като с голямо мнозинство бе избрана още на първия тур за президент на огромната държава в Южна Америка с население 190 милиона и територия над 8 милиона кв. км, т.е. два пъти по-голяма от територията на целия Европейски съюз. През 2015 г. Дилма отново победи на изборите и сега е на власт за втори мандат. Тя е първата жена президент на Бразилия, както и първата дама на такъв висок пост в Латинска Америка. Това ни прави чест като българи!
Посещението на Дилма в България през април 2011 г. бе изключително емоционално. Запомнил съм как завладяна от вълнение при срещата с хората в Габрово, родния град на баща й Петър Русев, в един момент тя вдигна ръце пред въодушевените си сънародници и направи с дланите си сърце… „Изпитвам нежност и обич към България цял живот и се чувствам в определен смисъл българка, въпреки че посетих родината на баща ми за първи път, когато бях на 64 години”, споделя по-късно президентът на Бразилия Дилма Русеф.
69-годишната българска Желязна лейди на Бразилия е талантлива, смела и чаровна личност. Тя не се огъна пред военната диктатура в миналото, преживя мъчения и тригодишна присъда в затвора заради революционната си дейност, надви и коварния рак на гърдата, противопостави се на САЩ и осъди американската шпионска подслушвателна операция в Бразилия. Вече пет години тя умело управлява грамадната латиноамериканска държава. Като президент Дилма Русеф предложи и реализира реформи в политическата, икономическата и социалната област. Особена нейна грижа са борбата с корупцията, подобряването на здравеопазването, образованието и градския транспорт.
Баща й Петър Русев е бил с леви убеждения. Той емигрира от България в края на 20-те години на миналия век и първо се установява за известно време в Париж, а в началото на 30-те години пристига в Бразилия. В Париж се сприятелява с поетесата Елисавета Багряна и дружбата им остава за цял живот. Тя го посещава по-късно в Бразилия и му посвещава няколко прекрасни стихотворения. В България остава първата му съпруга с първородния му син Любен, който завършва хидроинженерство и е един от най-добрите строители на язовири в България. За съжаление той почина три години преди неговата полусестра Дилма да дойде в България.
В Бразилия младият, красив и предприемчив българин забогатява като юрист и от предприемаческа дейност. Жени се за хубава бразилка, учителката Дилма Жана Силва, която му ражда син и две дъщери, по-голямата от които е Дилма. Тя е родена на 14 декември 1947 г., зодия Стрелец, в третия по големина бразилски град Бело Оризонте. Семейството живее в охолство и с грижа за доброто образование на децата. От малка Дилма научава френски език и чете в оригинал романа „Жерминал“ на Емил Зола. Баща й умира, когато тя е едва на 15 години. Това е времето на военната диктатура и репресиите в Бразилия, което продължава до падането на военния режим през 1985 г. На 17 години Дилма се присъединява към Социалистическата партия. Участва в нелегалната съпротива срещу военната хунта. Заедно с втория си съпруг Карлуш Араужо основава групата “Палмарес” и се научава да борави с оръжие и експлозиви. Не участва във военни операции, но през 1969 г. ръководи обир на бижута за 2.5 млн. долара от дома на бивш губернатор за подпомагане на революционната борба. Арестувана е през 1970 г. Измъчвана е 22 дни и е осъдена от военен съд на 3 години затвор, от където е освободена в края на 1972 г. По-късно се отказва от радикалните методи на борба. Завършва висше образование по икономика през 1977 г. През 2006 г., когато е вече премиер, съдът я оневинява и държавата й изплаща 10 000 долара обезщетение за мъченията и затвора, които тя дарява на правозащитни организации.
През 1990 г. Дилма Русеф се присъединява към Партията на работниците (социалистическа партия) и политическата й кариера тръгва към възход. Още тогава започват да я наричат Желязната лейди заради избухливия й и често безцеремонен характер. В политиката тя е технократ и прагматик. През 2002 г. предшественикът й президент Луис Игнасио Лула да Силва я назначава за министър на мините и енергетиката и тя се справя успешно, като изпълнява важен проект за електроснабдяване на 3,4 милиона бразилци от южната част на страната. Три години след това вече е шеф на президентската администрация, който при бразилската държавна система всъщност изпълнява ролята на премиер. Популярността и общественият й рейтинг растат, през 2009 г. се кандидатира за президент и печели убедително още на първия тур. През 2014 г. тя победи на балотаж сенатора социалдемократ Аесио Невис и бе преизбрана за втори мандат, започнал на 1 януари 2015 г. Когато Дилма Русеф е министър на енергетиката и шеф на нефтената компания на държавата „Петробраз”, Бразилия се прославя като най-бързоразвиващата се в света индустриална държава. Първият й президентски мандат съвпадна със икономическата криза в света и в страната, но политиката на Дилма Русеф не допусна икономически срив. Тогава немското сп. „Шпигел” отбеляза, че бразилците с доходи под 100 евро месечно, т.е. крайно бедните, са намалели от 49 на 24% от населението. Затваряйки си очите за постиженията на президента през лятото на миналата година опозицията започна срещу нея атака, обвинявайки я във финансови злоупотреби. Кампанията не успя, защото призивът за импийчмънт, т.е. отстраняване от власт на президента, не намери необходимата подкрепа в парламента.
Поредното голямо изпитание за Дилма Русеф и за Бразилия ще бъдат 31-вите Летни олимпийски игри през август в Рио де Жанейро, за които страната усилено се готви от няколко години, след като там през 2014 г. се проведе световното първенство по футбол.
Желязната лейди на Бразилия
Дилма Русеф участвала в обир на бижута за 2,5 млн. долара
Парите били предназначени за подпомагане на революционната борба през 1969 г.
1 коментара