Пътищата на баща и син Попйорданови се разделиха окончателно и завинаги на 5 май 2013 г. Чочо издъхна вследствие на черепно-мозъчна травма с недостатъчност на мозъчния ствол, причинена при падане от 2 метра височина. По ирония на съдбата обичаният актьор издъхна точно на Великден. Смъртта му бе нелепа и неочаквана, удар за неговите близки, приятели и колеги.
Противно на приказката, че времето лекува всяка болка, тя продължава да гнезди дълбоко в душата на Попйорданов-старши. “Не на него, на себе си се сърдя! Независимо от всички обстоятелства, независимо от характера на Чочо, един баща трябва да прави винаги усилия да поддържа диалога между най-близките си хора и особено между баща и син. За съжаление, доста често съм изтървавал този шанс да направя компромиса и да успея да поддържам по-близък контакт с него. Стигнах до заключение, че ние, родителите, живеем в една илюзия, че познаваме децата си. И когато те станат зрели хора, мислим, че имаме необходимата информация какво се случва с тях, какви са техните проблеми. Сега се убедих, ровейки в негови написани и изговорени неща, че
съм го познавал доста повърхностно, признава посърналият баща.
Още повече му тежи това, че не му позволиха да сбъдне мечтата на сина си. А именно да осинови дъщеричката му Катя. Преди години, когато Чочо и половинката му Даниела посещават дом за изоставени деца, още щом вижда момиченцето, актьорът изпитва неудържимо привличане. След това малката се приближила до него и промълвила “Тата”. Преди да напусне този свят, актьорът и Даниела кандидатстваха за родителските права върху 5-годишната красавица. След нелепата смърт на Чочо обаче социалните служби бяха категорични, че е невъзможно детето да носи името и фамилията на човек, който вече не е между живите. Последните слухове, че Иван Попйорданов въпреки всичко е победил системата и е осиновил детето, се оказаха безпочвени. “Не съм осиновявал внучката си. Тиражира се една огромна и чудовищна неистина. Първо - няма законово основание да се случи подобно осиновяване. Съдът дори отказа да даде и името - по закон се оказа, че нямат такова право.
Чрез вас се обръщам към всички журналисти в България: Моля ви, престанете да разпространявате лъжи”, коментира пред “ШОУ” бившият генерален директор на БНТ.
Година след смъртта на сина си Иван Попйорданов написа книга за него. Озаглави я “Чочо. Писма до моя син”. Идеята за нея му идва в момент, в който освен без Чочо, вече е останал и без съпругата си.
Катя Попйорданова почина месец преди сина си
Последните години бяха истинско мъчение за педиатърката, тя бе прикована за инвалидна количка заради тежък инсулт. “След тези две толкова тежки събития за мене, след като загубих и жена си, и единствения си син, имах усещане, че съм затрупан от лавина. Не знаех накъде да копая, за да изляза от нея. А след смъртта на Чочо вече няма Великден за мен!”, споделял е Иван Попйорданов.
В своята мъка и тъга той чувства нужда да се върне към събитията, които са свързани със сина му, с неговото професионално развитие, с личния му живот. Създаването на книгата коства доста емоционални моменти на нейния автор, но същевременно той се хваща за нея като удавник за сламка, с която да изплува от обзелата го апатия и чувство за безизходица. След поклонението на сина му Чочо в Народния театър, сред най-близките в църквата “Свети Георги” почерненият баща казва с пресипнал глас: “Как жил, так и умер”. С превода на същия стих започва и “Чочо. Писма до моя син”:
Уж твърдят, че грешил,
уж без време
свещта угасил,
значи тъй е решил,
а безгрешни
в природата няма.
Досие
Иван Попйорданов е роден на 14 август 1938 г. През 1962 г. завършва филмова и телевизионна техника в Прага. Година по-късно започва работа в изграждащия се тогава Киноцентър, чийто директор е от 1972 до 1979 г. Под негово ръководство са реализирани около 150 филма. От 1984 г. е директор на Българския културен център в Прага, работи във филмопроизводствената студия на БНТ и от 1990-а е заместник генерален директор.
През 1997 г. за кратко е заместник-министър на културата, а през януари 1998-а печели конкурса за генерален директор на БНТ. Есента на същата година подава оставка заради несъгласие с приетите от парламента поправки в Закона за медиите.
Попйорданов е известен и като един от най-добрите родни арт мениджъри. Работил е като арт мениджър на Модерен театър.
Наследник е на македонски революционери
В първата си книга “Кадър по кадър” Иван Попйорданов разказва историята и на знаменитата си фамилия, свързана дълбоко с националноосвободителните битки на България, както и със знаменателни моменти в биографията на българското кино и телевизия.
Родът му по бащина линия произхожда от Велес, Вардарска Македония. Дядото на Иван и прадядо на Чочо бил първи братовчед на македонските революционери - войводата Миле и по-малкия му брат Йордан Попйорданов-Орце, водач на Солунските атентатори.
Покорил е Елбрус в Кавказ
През целия си живот 77-годишният Иван Попйорданов е влюбен в природата, но възрастта му вече не позволява да й се любува често и на високо. Личното му постижение е Елбрус.
“Достигнахме подножието, но не можахме да стигнем до един от двата върха - те са два - южен и северен. Стигнахме до 4800 метра в подножието на двата върха и не можахме да продължим заради навалелия пресен сняг. А и нямахме достатъчно подсигуровка. Качвал съм се и на Гросглокнер, най-високият връх в Австрия (3798 м). Това са ми спортните постижения!”, разказва с увлечение Попйорданов. Страстта му да катери чукарите е от детските му години. За съжаление, с напредването на възрастта високите части стават все по-недостъпни и непреодолими препятствия за него. “Винаги съм се чувствал най-уютно високо в планината. Там властва някаква магия”.
Бил ухо на Държавна сигурност
Преди четири години в публичното пространство бяха шумно дискутирани извадените досиета на шефове в БНТ. Бившият генерален директор Иван Попйорданов също попадна в списъка на секретните сътрудници на Държавна сигурност. От Комисията по досиетата обявиха, че данни за него са открити при подреждане и систематизиране на архивните дела.
Иван Попйорданов е вербуван през 1975 г. и е бил секретен сътрудник с псевдоним Попов на Първо главно управление. Снет е от действащ оперативен отчет през 1983 г.
Все още няма коментари