Света се раздели с още една легенда, този път в лицето на Дейвид Бауи, който загуби тежката битка с рака. За последен път той е отпразнувал рождения си ден с близки на 8 януари. Роден е в Лондонското предградие Брикстън. Майка му Маргарет Мари е била ирландка, разпоредителка в театър, баща му Хейуард Стентън Джоунс работи към благотворителната фондация "Barnardo's".
Началото на своята кариера Бауи поставя в училищен хор, на 9-годишна възраст започва и да танцува, а учителите забелязват таланта му от самото начало, като определят всяко негово изпълнение като невероятно. Един от най-ценните си подаръци той получава от баща си, колекция от записи, сред които са тези на Елвис Пресли и Литъл Ричард. Малко по-късно вдъхновен от големите имена в музиката, Дейвид започва да свири на пиано, а през 1961 година, майка му, вече видяла огромния му талант решава да му подари саксофон, а скоро бъдещата звезда е записан на уроци при местен музикант.
През 60-те Дейвид сменя фамилията си от Джоунс на Бауи, за да не бъде бъркан с известния тогава Дейви Джоунс – фронтмен на The Monkees.
Първата си любов Бауи среща през 70-те години, когато се жени за Анджела Барнет, двамата имат син Джоуи, който по-късно става един от най-известните режисьори. Брака им обаче не успява и само след 10 години, Анджела и Бауи се развеждат. Години по-късно, Дейвид среща втората си съпруга Иман, от която има дъщеря Александра.
В професионален план определено му върви повече отколкото в семеен. Въпреки, че първите му стъпки в шоубизнеса не са много успешни и 60-те години са трудни за него, през 69-та той прави пробив с песента "Space Oddity". Тя е използвана от BBC при отразяването на новината за първия човек, кацнал на Луната и това много помага на песента да стане успешна. Албумът, който Дейвид Бауи издава след това, включва песента "The Man Who Sold The World", на която по-късно Nirvana правят кавър версия.
Следващите албуми на Бауи са също посветени на футуристични теми от Армагедон, както и на по-съвременните теми за деструктивността на успеха и славата.
В средата на 70-те Бауи прекалява с взимането на наркотици, най-вече кокаин и хероин. През 1975 г. издава един напълно различен соул албум "Young Americans", от който е и първият му голям хит - "Fame". Прави и първата си роля за киното във филма "Man Who Fell to Earth" (1976). Заради злоупотребата с наркотици обаче поведението му става все по-нестабилно. Започват да се появяват материали за налудничавото му държание. Заминава за Берлин, където отново променя музикалния си стил и записва три от най-влиятелните албуми на всички времена – електронна трилогия с Брайън Ено - "Low, Heroes and Lodger". Към края на 70-те най-накрая успява да се откаже от наркотиците и записва албума "Scary Monsters".
През следващите няколко години се посвещава на киното. Впечатление прави ролята му в "Merry Christmas Mr. Lawrence" от 1983 г. През същата година записва албума "Let's Dance", който има огромен комерсиален успех. Последвалото турне "Serious Moonlight" е най-успешното в кариерата на Бауи. Опитва се да повтори формулата в следващите си два албума, но не се получава. В края на 80-те сформира своя рок банда - Tin Machine". Издават два албума и правят няколко турнета.
През 1992 г. Дейвид Бауи отново променя посоката на кариерата си и издава албума "Black Tie White Noise" – един сватбен албум, посветен на сватбата му с Иман. През 90-те издава три печеливши албума.
Кариерата на Бауи обхваща няколко десетилетия, през които той успява да повлияе на комерсиалната поп музика. Видеоклиповете му от 70-те и 80-те години на XX век се считат за много новаторски, а концертните му изпълнения са сравнявани с театрални представления.
Дейвид Бауи загуби живота си, но винаги ще остане в сърцата ни
0 коментара
Дейвид с втората си съпруга Иман
Все още няма коментари