Почти гальовно звучащото “Спомени от соца” подсеща как би могъл да се изпише след време съвременният нашенски кошмар, примерно “Спомени от демокрeмацията”. Стига да има кой да разказва.
Някои си спомнят с носталгия и почит мародерствалите в България под чужда диктовка масови убийци. Разбойничеството им е уговорено и одобрено предварително от Великите (престъпните) сили. Трагедията продължава и се разраства. Сега на власт са наследниците на полуграмотните главорези и обучените им гавази - мутри, вече бизнесмени, депутати, министри. Медиите продължават да бъркат досадно блудкавите буламачи около техния Тато, дъщеря му, Батето им, леля им Ванга, Учителя, лошия Фердинанд... Лъскат периодично образите на Цола и други от Политбюро. Противопоставят мрачния монархофашизъм на живителната нерушима вечна дружба и все така, и все така... Мисля си, ако продължаваме да живеем, напук на безсрамно обявените ни крайни срокове, дали няма да им писне на новите господари, та да махнат с ръка и да ни върнат свободата.
"Ура!" за хората на трибуната
Спомени различни - по възраст, сила, контраст, лични, публични... Например -
изкараното под строй население на София тържествено посреща трупа на най-зловещата за България фигура на века,
забъркалият касапницата през 1923 г., след което избягал в Югославия, организирал сатанинския атентат в черквата “Св. Неделя” през 1925 г. със стотици убити и ранени, създал терористични групи с оръжие и много рубли, предизвикал дивашките убийства на десетки хиляди от най-интелигентните и умни хора с трагичните последствия за семействата и близките им, грабежа на имуществото и къщите им след преврата през 1944 г.! Бяхме наблъскани пред трамвайното депо на бул. “Мария Луиза”. Върху дърветата бяха накацали хлапетии, за да виждат по-добре. Траурната процесия бавно приближаваше, когато един клон с трясък се счупи и момче падна върху главите на хората до нас. Последва врява, викове и неприкрит смях.
Като връстник на свободата (роден съм през 1944 г.) и с така изписани ленти пред гърдите, марширувахме и махахме усмихнати пред гробницата на гореспоменатия “баща и учител на народа”, на мумията му вътре и на неговите ибрикчии отгоре, тогава разсъждавах по друг начин.
Дори съжалявах в първо отделение, че баща ми не е бил партизанин или поне ятак
- така трябваше да изглежда идеалният образ на героя. По-късно разбрах, че краешникът с олио и червен пипер, който ми връчваха всеки ден, има връзка с обикновената биография на моя баща. Още по-късно и поради тази причина той се издигна най-високо в очите ми.
Имах прекрасно семейство с дълбоко религиозни родители, отгледаха с много обич и грижи децата си. Поддържаха топли, сърдечни отношения с многобройните ни роднини. Някои от тях прекараха години и оцеляха по лагерите след 1944 г. Имаше и неоцелели. Близките им таяха надежда и чакаха, без да ги дочакат от Сибир примерно. Имах щастливо детство и много приятели. Понякога някои от по-буйните изчезваха задълго от улицата. Налагало се е да бъдат допълнително по-усърдно възпитавани.
Определени от партията отговорни другари в махалата
решаваха бъдещето на много деца, чиито родители притежаваха в досиетата си родови грапавини,
предизвикващи определени опасения за властта, и тя взимаше мерки. Според овластените цербери, които знаеха родословното дърво на всеки, документ за политическа благонадеждност не заслужаваше кой да е, за да кандидатства в определено училище или университет. Примерите за сериозните травми, нанесени в душите на младите хора, са много. Но наследниците на съветските агенти живееха като в приказка, а също и голяма част от съселяните им, удостоени като борци срещу фашизма, нищо, че нямаха общо с Италия. Те получаваха десет пъти по-големи пенсии, служебни постове и други специални привилегии.
Всичко стана народно: народна република, народна власт, народна милиция, народна армия, народни бисквити, народна младеж, народен спорт... Всичко народно срещу враговете на народа.
В името на народа ги осъждаха и наказваха
Властта имаше нужда от жертви за назидание и респект. Милицията режеше тесни поли и панталони и се грижеше за прическите на гражданите. И бдеше. Всеки би могъл да се превърне във враг. Много хора - опозиционери, горяни, другомислещи, бяха измъчвани, убивани, самоубивани, самоубити. По границите се стреляше. За убит награждаваха и даваха отпуск. Съветските им началници предадоха властта на най-кръвожадните, най-простите и предани свои ученици. Проведоха незаконен според конституцията референдум и го фалшифицираха. Царство България стана Народна република за първи път след създаването си през 7 век! Узакониха част (малка) от убийствата по улици, гори, в домовете на обикновени хора със задна дата.
Създадоха нов герб, върху който бяха изписали годината на създаването на България и до нея годината на преврата (681 - 1944), което логично означаваше, че с идването им на власт държавата е спряла да съществува. След 1989 г. тя отново спря да съществува - разпродадена, разграбена, разградена, предадена като колония на друга велика държава. След злополучния герб
забраниха “Шуми Марица”, с който са умирали хиляди истински българи, защитавайки Родината
Сменяха го на два пъти с абсолютно безлични като текст, музика, аранжимент “химни”, възхваляващи безумно Съветския съюз. Чрез тези унизителни, уродливи музикални недоразумения за първи път в света една държава се обяснява в любов към друга! След време се разбра, че сме предлагали и брак!
Следващият химн е с примитивен аранжимент на една прекрасна песен от големия патриот Цветан Радославов, сътворена на кораба, пътуващ към България, за да се включи авторът като доброволец в Сръбско-българската война. Песента е много разнообразна като мелодика и темпо. Някога се излъчваше по радиото в изпълнение на мъжки хор с невероятно силно въздействие.
За химна взеха само припева. Мелодията е красива и динамична. Добре е талантливи музиканти и добри българи евентуално да преработят и използват цялата песен. Тази чудно хубава песен беше скрита и никой повече не я чу.
Бих искал да поздравя управлявалите ни след въпросната “свобода” и техните потомци във властта с една любима моя руска песен, която също не звучи отдавна. Казва се “Жили двенадцат разбойников”, изпълнява се от мъжки хор. По-чувствителните разбойници плачат на тази песен. След огромен брой грабежи и убийства атаманът на бандата се разкайва и отива в манастир да служи на Бог. Нашите управници заслужават тази песен.
Ако държим на България, на рода си, ако почитаме героите си, заради които я има, има ни и нас, и ако обичаме децата си, “Шуми Марица” е нашият химн! Бог да пази България!
Коло САМУНДЖИЕВ
Спомени от Соца
Всичко стана народно и забраниха “Шуми Марица”
1 коментара
Снимки Иван Григоров