Бяха години, в които информация за Запада получавахме единствено от списания като „Некерман” и „Бурда”, които малцина притежаваха.
Бяха пълни с всичко, дебели като тухла, която започва с прически и свършва с фитнес уреди и сауни. Те, заедно с филмите, записвани на видеокасети, бяха каналите за информация, чрез които достигаше до нас „гнилият капитализъм”.
Немското „Бурда” беше модната библия за всяка домакиня. Вътре имаше и страници с кройки на някои от показаните модели и всяка суетна домакиня кроеше по тях и шиеше или пък носеше платове на шивачка – някогашната дизайнерка. Тогава това беше много разпространена професия, тъй като в магазините имаше няколко грозни модела българска конфекция и дамите бяха принудени да си шият желаните дрехи. На проба се ходеше 2 или три пъти. Елитните шивачки в нашия град се брояха на пръсти и бяха затрупани с работа.
Помня, че за абитуриентския ми бал приятелка на майка ми ми донесе плат с ламе от Германия – десенът бе последен писък на модата. Естествено, отидохме при най-добрата шивачка Ванчето и тя ми уши прекрасна рокля.
В „Некерман” пък се информирахме за модата в бельото – никога не бяхме виждали толкова красиво, а когато дойде демокрацията и по магазините имаше всичко, вече бяхме стари да се гиздим.
Виолета Ханджийска, Варна
3 коментара

За информация
2017-06-29 11:36:02
Отговори
Сп"Некерман" наистина беше дебело, но това е списание за каталожна търговия с цени за модела и цветовете. Но дори да съпоставите лев: марка 1:1 ще видите, че цените бяха доста височки,така че пъшкането по красивите неща и сега си го имате. Колкото до дрешките при соца не бяха хич лоши, да не говорим, че си купувахме дрехи и палто всяка година според модата. Дано и сега можете да си го позволите. А на шивачка ходеха тези, които искаха да им е евтинко, а не да си купят от фирмените магазини или веригата за модни стоки "Валентина", където не малко от нещата не бяха вносни. Така, че нещата не са се променили много, просто ние одъртяхме.

и ние сме били там
2017-06-29 18:22:26
Отговори
Приятелю, май не сме живели в едно и също време с теб. Значи в магазините е имало прекрасни дрехи, а аз един път в живота си съм била на шивачка защото съм искала да ми е по-евтино за абитуриентския ми бал. Преправиха ми стар костюм на майка. А веригите за модни стоки ЦНСМ и Валентина се свеждаха до по един магазин на улица Леге. Още пазя списанията Бурда, от които се научих да си шия сама по кройки. А социалистическата "мода"? Все още има живи манекенки от ЦНСМ и "Валентина", питайте ги за нея и ще чуете такива ужаси...

Бурда е немско списание
2017-06-30 15:43:10
Отговори
Г-жа Бурда създава успешна група списания за мода, плетива , декорации, везмо(бродерии). Най-успешното е Бурда , като в него има от всичките по малко. В България най-популярно става след 80-та година, когато когато руснаците започват да го издават на руски и у нас идваше с много по-ниска цена от немския оригинал по реповете. У нас най-желано си остана списанието за плетива и не случайно имаше модна мания на ръчно плетени пуловери и моделите се взимаха от Бурда, където обясненията бяха много точни - вид и дебелина прежда, номер куки, за всеки размер с колко бримки се започва , разтановка на шаркитеи т.н., само да имаш баба да ти плете. Защото тогава и ние нямахме време, а сега за внуците купешкото е по-евтино за нас и по-желано от тях.
София 6°
Видин 12°
Враца 10°
Русе 10°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°