„Бързи, смели, сръчни”
„Бързи, смели, сръчни“ е спортно-занимателното предаване, което се излъчваше всяка събота, от 10:00 часа, в ефира на държавната телевизия. За първи път „Бързи, смели, сръчни“ се появява на екран на 10 октомври 1969 г. и е на екран цели 22 години. Негов водещ е проф. Михаил Бъчваров, останал в съзнанието на милиони българи с фразата: „Здравейте, чавдарчета и пионери“, с която винаги започва. Бате Мишо е един от най-бързите българи в историята, като има 15 титли от балканиади в спринта и бяганията с препятствия и 28 републикански. Участвал е и на Олимпийските игри в Рим през 1960 г.
Участниците в „Бързи, смели, сръчни“ бяха разделени на отбори и се състезаваха в изпълнението на различни физически задачи като слалом между препятствия, скачане с чували, различни игри с топка и други. В отборите участваха ученици от началните и по-горни класове. През 1979 г. „Бързи, смели, сръчни“ се превръща в копродукция между българската, чешката и унгарската телевизия.
„Адрес 4000”
През 1987 г. от екрана на БНТ властва романтиката. И то не само с горещия за времето си латиносериал „Робинята Изаура“, но и със старта на популярното предаване “Адрес 4000” на пловдивския телевизионен център. Дълги години то се излъчваше по Първа програма на БНТ (впоследствие Канал 1 и БНТ 1), след това – само на честотите на БНТ Пловдив. Водещ е Пепа Славчева. Основната цел на предаването бе да предостави възможност за запознанства за самотни хора, но освен обявите в него се разискваха и проблеми като: самотата, брака, любовта и общуването между половете изобщо. „Адрес 4000“ е едно от най-дълго задържалите се на екран предавания в историята на телевизията в България.
„Телевизионен неделник”
Предаването „Телевизионен неделник“ се появява на екран на 11 януари 1987 г. Това бе типично магазинно предаване. Водеща бе Бригита Чолакова. Телевизионният журнал бързо се превърна в любима рубрика на родните зрители и дори се сдоби със собствен химн в изпълнение на някои от най-популярните по това време родни музиканти – Тодор Върбанов, Чочо Владовски, Георги Христов, Кристина Димитрова, Румяна Коцева и Маргарита Горанова.
Бригита Чолакова бе първото лице на екрана, което се еманципира от схематизма на медията и се превърна в личност. Пред очите на зрителите, на живо и безапелационно, говорителката стана журналист – със свой стил, със собствено мнение, с несекваща енергия, но и с много женствена деликатност. Бригита Чолакова успя да наложи диктатурата на високия вкус и на естетското отношение към всекидневието, казват за нея тв спецове.
2 коментара
Деси
2024-10-11 09:57:16
Отговори
Предаването с код 4000 е всеизвестното трака-трака нещо да забърша или по- точно Първия чеврвен фенер по телевизията. Няма нищо легендарно да уреждаш срещи на Сляпа баба с мераклии и палавници! Пълна простотия, която години наред топлеше с добра заплата простотията на Пепа Славчева.Жалко за нашите зрители, които са вярвали на тая проста жена!