Сърцето осъществява дейността си чрез свивания на сърдечната мускулатура в резултат на ритмични електрически импулси. В сърдечния мускул се намират клетъчни структури с особено устройство, които представляват възбудно-проводната система на сърцето.
В нея се генерират електрически импулси, които се разпространяват във всички мускулни клетки на миокарда и предизвикват мускулни съкращения. Нарушенията на сърдечния ритъм се наричат аритмии. Нормално сърдечната дейност се характеризира с определен, правилен и постоянен ритъм на съкращения на сърдечния мускул. Честотата на сърдечните съкращения се променя с възрастта. При новородени деца тя е средно 140 удара в минута, а при възрастните - 60-80 удара в минута. Аритмиите се дължат на преумора, нервно напрежение, наднормено тегло, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол или продукти, съдържащи кофеин. При увеличение на сърдечната честота над 100 удара в минута (за възрастни) и равномерен правилен ритъм на сърцето се говори за синусова тахикардия. При забавяне на сърдечната дейност под 60 удара в минута и правилен ритъм става дума за синусова брадикардия.
Друг вид разстройство на сърдечния ритъм са екстрасистолите. Те представляват прибързани сърдечни удари в хода на нормалната сърдечна дейност, след които настъпва по-продължителна пауза до следващия нормален сърдечен удар. Обикновено екстрасистолите се усещат субективно като кратко "спиране" или "прескачане" на сърцето.
По своя произход екстрасистолите биват предсърдни и камерни. Както предсърдната, така и камерната тахикардия и брадикардия представляват тежко нарушение на сърдечния ритъм. Те обикновено се дължат на заболявания на миокарда, които засягат и сърдечно-проводната система, нерядко имат пристъпен и преходен характер и се преодоляват след лечението. То се провежда с антиаритмични лекарства и лекуване на основното заболяване, предизвикващо аритмията.
Прогнозата на повечето видове аритмии е благоприятна. По показание се предписва инструментално лечение - имплантация на пейсмейкър с трайно регулиран нормален сърдечен ритъм. Болните с имплантиран пейсмейкър са под системно лекарско наблюдение, чрез което работата на импланта редовно се контролира.
Все още няма коментари