Човешката глава тежи средно около 5,5 кг. Но с огъването напред и надолу на шията теглото върху шийната част от гръбнака започва да се увеличава. При ъгъл от 15 градуса това тегло става над 12 кг, при 30 градуса – над 18 кг, при 45 градуса – над 22 кг, а при 60 градуса – надвишава 27 кг. Това е тежестта, която понася вратът ни, когато се взираме в смартфона си – както милиони хора правят с часове всеки ден.
Изследователите казват, че с времето тази лоша поза, която понякога бива наричана „изкривяване на шията при ползване на смартфони“, може да доведе до ранно износване на гръбнака, дегенерация и дори да се наложи операция. „Това е епидемия или поне е много често срещано“ - казва Хансрай, директор на „Хирургия на гръбнака” в „Гръбначна хирургия и рехабилитационна медицина” в Ню Йорк.
При опъването на тъканта за продължителен период от време тя се дразни и възпалява, казват лекарите. Може също така да се стигне до разтегнат мускул, прищипани нерви, херниирани дискове и с времето е възможно дори да се заличи естествената извивка на врата. Лошата поза може да доведе и до други проблеми. Експертите казват, че тя може да понижи белодробния капацитет с до 30 процента. Също така е свързана с главоболия и неврологични проблеми, депресия и сърдечни заболявания. „Въпреки че е почти невъзможно да се избегнат технологиите, които причиняват тези проблеми, хората трябва да положат усилия да гледат в телефона си при неутрална позиция на гръбнака и да избягват прекарването на часове всеки ден в прегърбено положение“, казват специалистите.
Все още няма коментари