Шантавата пролет подлудява кръвното, предупреждават кардиолозите. Редуването на жега със студено и мъгливо време, което ни мъчи тази година, е най-коварно за хипертониците, предупреждават медиците.
Те обясняват, че приспособяването към новия сезон изисква пренастройване на целия организъм и води до промяна на тонуса на кръвоносните съдове. По правило през зимата кръвното налягане е по-високо, отколкото в топлите месеци.
Жертви на капризите на времето стават най-често болните с аритмия, мозъчносъдова болест, а също така хипертониците и хипотониците. За оплаквания понякога е виновен само климатът - температура, атмосферно налягане, влага, магнитни колебания, но понякога отношение могат да имат още стресът и хранителните навици.
През март се наблюдава спад в имунната защита и следователно следва пик на инфекциозните болести. Организмът е по-податлив на вируси, отколкото през зимата, когато имунната защита е много по-силна.
Кръвното налягане също варира в зависимост от сезоните. През пролетта то достига своя максимум. Това е времето, когато има най-голям риск от сърдечносъдов инцидент. По това време на годината най-слаби са и костите, а лекарите съветват да се набляга на витаминозните храни, които вдигат показателите на имунитета, защото друго спасение от идващите заедно с топлите месеци болести няма.
Все още няма коментари