Китайски учени доказали, че причина за рак могат да станат малките жилища. Те провели експеримент. Мишки с ракови стволови клетки били разделени на две групи: едната група била настанена в „големи, удобни жилища”, а втората група – „в тесни камери”. При мишките, на които им се наложило да живеят в теснотия, злокачествени образувания започнали да се развиват с бързи темпове. Което не може да се каже за техните събратя с късмет, които се радвали на живота в „просторни апартаменти”, при тях раковите тумори прогресирали много бавно.
След края на експеримента размерите на туморите при мишките от първата и втората групи се различавали няколко пъти. Китайските учени стигнали до извода, че гризачите от тесните камери са станали жертви на психичен стрес: именно лошите условия на живот допринесли за стремителния растеж на раковите клетки. „Хроничният стрес подхранва раковите клетки”, заявяват китайските изследователи. Причината е в хормона адреналин.
На химическо ниво процесът изглежда по следния начин: в стресова ситуация адреналинът прави „инжекция” с енергия при опасна ситуация, която позволява да се води борба със заплахата или да се избяга от нея. Страничен ефект от това повишение на енергията е производството на органично съединение, наречено лактат дехидрогеназа.
В случая с рака вредните клетки фактически се хранят с това съединение, което им позволява да придобиват по-голяма енергия. С една дума, в организма на човека, изпитващ стрес, се съдържа твърде много лактат дехидрогеназа. Това доказало още едно изследване, което китайците провели и на хора.
Все още няма коментари