Болестта на Паркинсон може да бъде диагностицирана в ранен стадий, като се сравни почеркът на хората. Професор Сара Розенблум от университета на Хайфа, Израел, твърди, че при писането се задейства не само моториката, но и когнитивните способности.
Затова методът е ефективен. Проучването е показало, че самите пациенти отбелязват когнитивните изменения по-рано, отколкото настъпването на промените в моториката. Извършен е бил експеримент, по време на който участниците са били помолени да напишат имената си и да препишат адрес. В него са участвали 40 възрастни, от които 50% здрави и 50% с ранна форма на болестта на Паркинсон.
Оказало се, че лицата, страдащи от болестта на Паркинсон, са използвали силно намалени като размер букви, по-малко са натискали с писалката по време на писане, а като цяло им е било необходимо повече време за изпълнение на задачите. При тях писалката по-дълго не се е допирала до хартията при изписването на всяка дума или буква. А това означава, че мозъкът е планирал повече време какво трябва да направи, което е белег за намаляване на когнитивните способности на човека.
Въпросното израелско проучване е прост инструмент за диагностика в най-ранните етапи от прогресиращото заболяване, причинено от смъртта на нервните клетки. Поради това контролът на мозъка върху мускулите се нарушава драстично, а това води до загуба на равновесие и устойчивост. Болестта засяга предимно хора на възраст между 50 и 60 години. През последните години се наблюдава плавна тенденция към увеличаване квотата на „младите" пациенти.
Все още няма коментари