Нарастване на броя на заболелите от морбили, познато още като дребна шарка, е отчетено пред последните месеци на 2017 г. в съседна Гърция, което автоматично ни заплашва от внос на заразата в България. Рискът е реален и само високият имунизационен обхват може да гарантира ограничаване на разпространението у нас, коментират лекарите.
От известно време насам в някои райони на страната също се регистрират огнища на заболявания от морбили, но най-често сред новородени и малки деца. Специалистите казват, че дребната шарка е опасна за всички независимо от възрастта и щом веднъж е тръгнала, ще покосява наред. Морбили е остра инфекция, предизвикана от вируси, и лесно се разпространява с малки капчици от носа, гърлото и устата на тези, които са в ранен стадий на заболяването. Неваксинираните в детството са най-предразположени към болестта, но понякога заболяват и такива, които вече не са под влияние на ваксината. Заразяването става по въздушно-капков път, но може и без да се осъществи контакт. Ако просто влезете в помещение, в което преди това се е намирал болен. Запомнете, че на чист въздух вирусът на морбили загива почти мигновено.
Ако вирусът попадне в организма на човек без имунна защита против него, той атакува носоглътката и уврежда очната обвивка, предизвиквайки конюнктивит. След това прониква в лимфните възли и с кръвта се разнася по целия организъм. През първите дни дребната шарка прилича на простуда слабост, главоболие, липса на апетит, „лаеща“ кашлица. След няколко дни обаче рязко се покачва температурата до 40 градуса, която по никакъв начин не може да се понижи. Обривът първо се появява на лицето и шията, след това по тялото и ръцете, и накрая по краката. Все още не съществува специфично лечение на инфекцията морбили. Основната задача на лекаря е да облекчи протичането на болестта и да не допусне усложнения. Болните трябва да са на легло, да приемат обилно питиета и витамини. При тежко протичане на болестта може да се развият слепота и силно понижаване на слуха. Най-добрата превенция е навременната ваксинация и добрата хигиена.
Морбили тръшва млади и стари
Дребната шарка започва като простуда, заразата се носи по въздуха
1 коментара