Попадайки във водата, хлорът се свързва с органичните замърсители в нея - листа, клонки, пот, урина, слуз, фекалии и кожни клетки, при чийто контакт се образуват силно токсичните хлорамини и хлороформ. След час плуване в басейн с хлорирана вода нивата на хлороформ в кръвта на плуващия скачат на 1000-1093 ppb. Само 10-минутен душ с гореща хлорирана вода пък води до нива на хлороформ в белите дробове от порядъка на 2,7 ppb.
„Подгрятата вода кара кожата да действа като гъба. Така тялото попива само за 10 минути толкова хлор, колкото бихте погълнали с 8 чаши от същата течност. Резултатът са възпалени очи, синуси, гърло, бели дробове, суха коса и кожа, мигрена, артрит и отслабена имунна система“, обясняват специалистите. Това обаче съвсем не са всички щети, които хлорираната вода може да ни причини. Учените са открили в нея още един убиец - страничният продукт дихлороцетната киселина, който води до генни мутации и предразполага към рак. Тази киселина променя холестеролния метаболизъм, като превръща добрия холестерол в лош, което е причина за увреждане на кръвоносните съдове, а оттам - за атеросклероза и сърдечни заболявания в зряла възраст.
Вдишването на водни пари, инхалацията, контактът на кожата с хлорирана вода и директното й поглъщане провокират развитието на меланома – вид рак на кожата, както и злокачествени образувания на пикочния мехур. Лекарите съветват на всяка цена да пием пречистена вода, да сложим на бойлерите си филтри и да не плуваме твърде често в басейни, за да се предпазим от вредите на хлора.
Все още няма коментари