Алкохолът е класическият убиец на черния дроб. Но не само той носи вината за фаталните заболявания. Вирусите също могат да разрушат този изключително издръжлив орган, който продължава да изпълнява задълженията си дори когато 70% от него са извън строй.
Широко разпространеното предубеждение, че страдащите от заболяване на черния дроб сами са си виновни, понеже имат слабост към чашката, е просто грешно. Всъщност практиката показва, че само 30-40% от болните са прекалявали с пиенето. Възпаленията може да бъдат предизвикани от химикали - най-често от медикаменти.
Думата „цироза“ в превод означава „свит дроб“. С други думи, този иначе мек орган се свива до твърда топка, не по-голяма от юмрук, набраздена от дъги съединителна тъкан. Черният дроб е централната химическа лаборатория в организма. Нарушените й функции водят до общо отравяне.
При цироза този важен орган престава да произвежда жизненоважни белтъчини. Кръвоизливите на хранопровода имат фатален изход. Те са предизвикани от събиране на кръв пред поразения свит черен дроб. Кръвта търси изход и обикновено вените на хранопровода близо до дроба не издържат натиска. Под напора на кръвта те се разширяват, както това става с вените по краката, и накрая се пукат. Това често се случва на алкохолиците. Алкохолът е изключително вреден за черния дроб, защото при неговото разграждане се образува ензим на отровното вещество ацеталдехил. Този ензим руши дроба. Освен това в клетките на дроба се образуват мастни тапи. Дробът се превръща в т.нар. затлъстял черен дроб и човек може да развие остър хепатит, макар и в много редки случаи (1 на 1000). Лекарите не са единодушни по въпроса как става това.
Предполага се, че протича автоимунен процес, при който собствените защитни клетки атакуват не чужди тела като бактерии и вируси, а нападат „събратята си“ - в този случай клетките на черния дроб, и ги унищожават. Болестта се развива много бързо и смъртта настъпва след броени дни. В традиционните случаи на продължителна злоупотреба с алкохол черният дроб се руши с по-бавни темпове години наред. Едва в късната фаза дробът се свива до възел и тогава настъпва типичната цироза на алкохолиците. Модерната наука твърди, че ключова роля в заболяването играят т.нар. ито-клетки. Това са клетки, в които се натрупват мазните витамини, включително витамин А. Под влияние на алкохола те се преобразуват в съединителна тъкан и дробът се покрива сякаш с белези от рани.
Хапчетата ни разболяват от цироза
Лекарствата убиват черния дроб наравно с алкохола
0 коментара
Все още няма коментари