В последните месеци все повече хора трескаво започнаха да обмислят бъдещите летни почивки. За жалост обаче майката природа отново напомни за себе си по един неочакван начин. Вместо да се радваме на слънчеви дни, ние се къпем в проливни дъждове, че и градушки ни "бият". Приличаме на тропическа държава, но с балкански манталитет. Това обръщане на сезоните, което наблюдаваме, е продукт на личните действия на всеки един жител на тази планета. Прекалено дълго природата бе малтретирана чрез заливане с какви ли не боклуци и помия. Едно време, когато се тръгваше на път, задължително имаше пътна аптечка. Какво ли трябва да има сега в тази спешна чантичка (без да броим илача за диария) - "поне два вида антибиотик в случай, че единият не подейства".
Горчивата истина е, че повратната промяна в климата води след себе си коренно различни болести, като съществено изменя и целия им спектър. Според СЗО около 150 000 души умират за една година заради климатичните промени, а приблизително 5 милиона се разболяват поради същата причина. Само преди ден д-р Данило Ло Фо Уонг (програмен мениджър към Антимикробната програма на СЗО) съобщи стряскащия факт, и то в България, че хомо сапиенс е изправен пред сериозната опасност от резистентност към антибиотици.
Към момента този проблем е ескалирал до такава степен, че "мутирали бактерии убиват около 25 000 европейци". А 25% от случаите се дължат на устойчиви бактериални инфекции. Особено голямо значение тук се отдава на инфекциозните заболявания, причинени от различни видове патогенни микроорганизми. Взаимодействието между тях и температурните промени може да бъде директно и индиректно. В първия случай имаме налице стимулация на репродукцията, удължаване на жизнения цикъл и оцеляването на болестотворния агент. Системната и непрекъсната промяна на времето прави болестотворните микроорганизми изключително устойчиви и лесно приспособими към различни среди. В това число попадат и тези, които по традиция са характерни за животинския свят, който в един момент явно се е оказал вече безинтересен за тях. В подкрепа на въпросното твърдение е тезата на "Американската агенция за международно развитие", според която 75% от всички нововъзникващи или повторно появяващи се болести, засягащи хората от началото на 21 век, са зоонози", пише "Стандарт". За пример в този случай е генетичен механизъм MRC-1, който демонстрира свръхрезистентност към последно поколение лечебни медикаменти. Гореспоменатата генна устойчивост, в комбинация с други резистентни гени, е равна на нелечима инфекция.
За първи път MRC-1 е открита в щам на бактерията Ешерихия коли, и то в прасе. Месеци по-късно независими изследователи я установяват и в човешки проби. По принцип този патоген е един от най-често срещаните причинители на бактериални инфекции като холецистит, холангит, бактеримия, инфекции на пикочните пътища и други. Холангитът представлява инфекция на жлъчните пътища, чиято тежест би могла да доведе до смърт. При това възпалително състояние се наблюдава остра, хронична и хронично-рецидивираща форма. Клиничните симптоми се изразяват в коремна болка, лека краткотрайна температура, гадене, повръщане. Заболяването попада в графата на упоритите и много трудно лечими състояния. При диагностицирането с него терапията се насочва главно към контролиране на инфекцията и премахване на причинителя, тъй като наличната опция за хирургична намеса е в състояние само и единствено да елиминира така нареченото последствие.
Холециститът пък представлява възпаление на жлъчния мехур. Тук отново има остра и хронична форма. По принцип диагнозата се поставя след установено запушване на жлъчния канал, придружено от вторична бактериална инфекция. Симптоматиката се изразява в остра внезапна болка, която поразително много прилича на жлъчна колика, локализирана в епигастриума и дясното подребрие. При неправилно диагностициране са възможни усложнения като перфорация на жлъчния мехур, остър хирургичен корем, емпием на жлъчния мехур и други. Начинът на предаване на бактерията Ешерихия коли е по фекално-орален път. А улесняващи заразата фактори са контаминирани хранителни продукти, дори и мръсни ръце. Затова трябва да бъдем особено предпазливи, когато посещаваме различни водни басейни, тъй като водата в някои от тях е замърсена с по-горе споменатата бактерия и чревни ентерококи.
Все още няма коментари