Лекарствата убиват и болните, и здравите клетки и тъкани
Ако пациентът има късмет, няма да умре цялата здрава тъкан. Ако няма късмет - ще бъде осакатен или ще умре...
Всички живеем в “света на лекарствата”. Производителите всяка година бълват на пазара все нови имена. Благодарение на това все по-малко болести се отнасят към категорията “нелечими”.
Странични ефекти на таблетките
Нежеланите лекарствени реакции се характеризират със: повишен риск от рак поради различни мутации в клетките; вредни ефекти върху плода, което може да доведе до вродени малформации и дори до неговата смърт; устойчиви промени в обмяната на веществата, проявяващи се с лекарствена зависимост, когато внезапното прекратяване води до абстиненция (кортикостероиди, транквиланти и т.н.); имунодефицитни състояния.
Алергичните реакции представляват повече от 70% от всички странични ефекти. Те могат да се проявят с анафилактичен шок, треска, лезии по кожата, лигавиците, вътрешните органи, дихателната и нервната система. Най-мощните вещества, които причиняват алергии, са пеницилиновите антибиотици, сулфонамидните препарати, местните обезболяващи, ваксините, аналгетиците. В същото време с 50% е възможно да се предотвратят тези странични ефекти, тъй като са свързани с назначаването на неоправдано големи дози.
Планирани вреди
Различни прояви на непоносимост към лекарствата са описани още в началото на ХХ в. През 1901 г. в практиката е въведен терминът “лекарствена болест”, който включва всички възможни нежелани реакции към лекарства. Понастоящем те се обозначават като “странични ефекти на лекарствата”. Обикновено те са добре познати още при пускането на лекарството в аптеките и са посочени в листовките към тях. Според съвременните постановки нововъведените лекарства се считат за нови 5 г. и при използването им пациентът се наблюдава внимателно от специалиста.
Органи мишени
Когато лекарството се приема орално (през устата), въздейства най-напред на устната кухина и стомашно-чревния тракт. В такива случаи страничните ефекти могат да бъдат разрушаване на зъбния емайл, стоматит, стомашно-чревни разстройства - дразнене, гадене, подуване на корема, загуба на апетит, запек или диария и т.н. Често от лекарствата страда и черният дроб. Именно той поема върху себе си първия удар и в него се натрупват и се подлагат на биотрансформация повечето лекарства. Бъбреците също често са изложени на нежелана лекарствена реакция. Така действат някои антибиотици, сулфонамидите и съдосвиващите препарати.
Все още няма коментари