България е „шампион“ по инсулти. Наднормено тегло, хипертония, стрес - това са основните фактори, които ни изстрелват на върха на "черната класация". Тенденцията, за съжаление, е заболяването да се подмладява все повече. Важно е да се обърне внимание, защото проблемът освен медицински е и социален, тъй като страда не само болният, а и всички негови близки, които са ангажирани с обгрижването му.
Най-важната част от възстановяването е рехабилитацията, която трябва да започне буквално от първия ден след инсулта. Следващ изключително важен етап е т.нар. вертикализацията на пациента - моментът, в който трябва да бъде изправен на крака. След като вече болният може да стои прав, се включват упражнения за равновесие и стабилизиране на ходенето. Според специалистите пълно възстановяване на тази дейност обикновено се постига при по-леки увреждания. В последните години родни специалисти са въвели нова допълнителна методика към провеждащия се досега рехабилитационен комплекс.
Различното е, че раздвижването се извършва пред голямо огледало, като това доказано стимулира болния пациент да се старае и мотивира повече. Специалистите обясняват, че по този начин пациентът вижда движението на здравата част на тялото си и се старае да повтори същото и със засегнатата. Този тип лечение може да се извършва и у дома, но задължително в присъствието на близък човек или рехабилитатор, който да придържа пострадалия. Статистиката показва, че при повече от 30% от покосените от инсулт тази практика дава удивителни резултати и те успяват да възвърнат форма за по-малко от 30 дни.
Огледалото вдига на крака след инсулт
0 коментара
Все още няма коментари