Какво представлява метаболизмът и можем ли да го подобрим? Има ли някакви препарати, които могат да помогнат, или пък диети?
Цанка ЦВЕТАНОВА, Шумен
Г-жо Цветанова, това е процес, при който веществата, съдържащи се в хранителните продукти, се превръщат в енергия или калории. Изядената храна се превръща в глюкоза. Но ако в този момент организмът не изпитва потребност от енергия, то калориите се превръщат в тлъстина. Ако сте удовлетворили глада си, те без остатък ще отидат за поддържане на работата на всички органи и системи. Оттук произлиза първото базово разбиране за метаболизма - не консумирайте повече калории, отколкото можете да изразходвате.
Най-важният фактор, влияещ на скоростта на метаболизма, е масата на тялото ви
Става дума за масата на мускулите, костите и вътрешните органи. Колкото е по-голям този показател, толкова по-голяма е скоростта на обмяна на веществата.
Именно затова при мъжете всички обменни процеси протичат с 10-20 процента по-бързо, отколкото при жените. На метаболизма оказват влияние наследствеността и хормоните и на първо място тези, които се изработват от надбъбречната жлеза. С възрастта обмяната на веществата се забавя. Според специалистите при жените над 30 г. тя пада с 2-3 процента на всеки 10 г. Основната причина за това е ниската двигателна активност. Най-ефективни са упражненията на кардиотренажорите (бягаща пътека, велотренажорите, стоперите).
Такива тренировки максимално ускоряват обмяната на веществата. В зависимост от натоварването метаболизмът може да се активизира с 20-30 процента. Разбира се, няколко часа след тренировките нивото ще се върне, но вие ще сте успели да се отървете от някоя и друга калория.
Метаболизмът не може да се промени с помощта на някакви препарати
Никакви таблетки, лепенки и други “вълшебни” средства не могат коренно да променят нашия метаболизъм. Не трябва да разчитате и на това, че нискокалорийната диета ще подобри вашия метаболизъм. При оскъден порцион се получава временно забавяне на всички физиологични процеси. Това се дължи на факта, че организмът е принуден да поддържа по-ниска маса на тялото, преминава на икономичен режим на работа, но веднага щом се върнете към обикновения начин на хранене, отново ще започнете да възстановявате изгубените килограми.
Изходът е един - да съкратите в разумни граници количеството на приеманите калории, без да забравяте за физическите натоварвания.
Д-р Елена ИВАНОВА
Докторът каза
Не консумирайте повече калории от нужното
Важно: с възрастта метаболизмът се променя и никакви лепенки не могат да помогнат
0 коментара
Все още няма коментари