Мухълът е досаден проблем в много жилища, но освен, че мирише лошо и изглежда грозно, той е причинител на куп заболявания.
Мухълът представлява паразитни гъбички, които виреят при висока влажност. Обикновено се появява на места, където липсва циркулация на въздуха - зад гардероби, секции и пр., и където има постоянен конденз и влага (в кухни и бани). Той вирее добре върху тапети, гипскартон, силикон, лепила, повърхности с мазни петна, латекс и др., предупреждава zdrave.rozali.7
Продължителният престой в помещения с мухъл е много опасен, защото това води до дихателни проблеми, дразнене на гърлото, носа, очите и кожата, главоболие и дори стомашно-чревни проблеми.
Токсините и спорите на мухъла провокират астматични пристъпи у астматиците и може да причинят алергична реакция, подобна на алергиите към полени и животинска козина. Тома може да се случи след по-продължителен престой в помещение с мухъл. Симптомите се изразяват в кихане, кашляне, трудно дишане, зачервяване на очите, сълзене, конюнктивит. При контакт с микотоксини може да се появят и кожни обриви.
Страдащите от синузит и други респираторни заболявания също преживяват по-тежко досега със спори на мухъл. Той може да доведе и до инфекциозни и токсични състояния, съпътствани от висока температура и храносмилателни проблеми.
Нездравословният ефект на мухъла се проявява тогава, когато имунната ни система е отслабена, а излагането на плесенните гъбички е продължило дълго.
Разпространеното мнение, че плесента е лекарство, е напълно грешно, тъй като спорите на мухъла, попаднали в организма, са токсични и могат да ни разболеят. Така че веднага изхвърлете леко мухлясалите продукти от хладилника. Вредно е дори самото им пипане или дори подушването им, тъй като спорите на мухъла може да попаднат в белите дробове.
Най-бързо покриващи се с плесен са хлябът, сиренето и кашкавала, плодовете и зеленчуците, киселото мляко, домашните сладка, ядките, готвената храна, които се развалят бързо дори в хладилника. Трябва да се прави разлика между т. нар. благородна плесен, която е изкуствено култивирана (върху синьото сирене, например) и плесента, която се е появила в резултат от неправилно съхранение или ниска трайност на продуктите. Едната е полезна, а другата е опасна за здравето.
Все още няма коментари