„Потопени сме постоянно в мръсен въздух, особено живеещите в големите градове. Дори не искам да споменавам баналните вече данни, че пет града в България са в Топ 10 на най-замърсените в Европа. Нека не плашим хората кои са тези градове.” Така началникът на клиниката по белодробни заболявания на ВМА проф. Коста Костов коментира темата с увеличаващите се заболявания заради мръсния въздух.
Според Костов в България има близо 1 млн. души, които страдат директно заради мръсния въздух. 500 000 души от тези хора страдат от хронично обструктивни белодробни болести. 300 000 от тези хора страдат от астма. 150 000 от болните са деца, а по-малко от 100 000 от всички болни се лекуват активно. По думите на професора мръсният въздух може да повлияе от гледна точка на генетичните увреждания – ако генетично има заложено проявление на дадена болест, свързана с мръсния въздух, то мръсният въздух подсилва това.
„Вредните фини частици влизат дълбоко-дълбоко в белия дроб и там се случват определени неща”, подчертава Костов. 1/4 от болестите се дължат на мръсния въздух. Това се отнася преди всичко до респираторните инфекции и болестите на стомашно-чревния тракт, затова предстоящите изменения в климата ще направят последствията от замърсяването още по-сериозни преди всичко в бедните страни, съобщиха експерти от Световната здравна организация.
Сред най-разпространените мерки в борбата срещу фините прахови частици са маските за уста. Колко ефективни обаче са те? Медицинската маска, която масово се продава в аптеките, е неефективна само час след слагането си. Тя дори може да се превърне в източник на зараза, тъй като пропуска газове и фини прахови частици.
Все още няма коментари