Като един от доказаните методи срещу диарията, която е типично лятно заболяване, е чаят от копър. За целта могат да се ползват както самото растение, така и семената. Ако ползвате свеж копър, е необходимо да нарежете на ситно 1 супена лъжица от подправката и да я варите 2-3 минути. Оставете да изстине в горещата вода още около 2 минути. Можете да пиете така приготвения чай с мед, който подсилва затягащия ефект.
Тази напитка срещу разстройство е напълно безвредна и за деца. Освен че спира диаричните пристъпи, етерично масло от копър и флавоноидите успокояват червата, тъй като притежават силно спазмолитично действие. Семената от кимион имат същия противодиаричен ефект. Настойката от тях се приготвя по същия начин – 1 чаена лъжичка се вари в 300 мл вода, докато останат около 200 мл. Спирането на диарията обаче е само първата част от лечението. Следващата стъпка, която често пъти мнозина пренебрегват, е да бъде възстановена раздразнената лигавица за червата. Това можете да направите, без да харчите пари за скъпи таблетки, като си приготвите чай от така популярната в България подправка сминдух.
Това растение съдържа стероидни сапонини, слузни и горчиви вещества, малко етерично масло и витамини. Същевременно те подобряват апетита и помагат на организма да се възстанови от изтощително заболяване. Подобно действие има и жълтият кантарион. Той обаче има фотосенсибилизиращо действие, от което кожата пигментира, когато се излага на слънце. Затова фитотерапевтите не препоръчват той да бъде приеман, когато човек е решил да отиде на море или в планината, където слънцето е силно.
Все още няма коментари