Конюнктивитите представляват около 30% от заболяванията на очите, като при сезонни епидемии честотата им може да достигне 70-80%. Почти всеки трети в даден етап от живота си страда от тази болест.
За да протече лечението успешно, трябва да бъде установена причината за възпалението и да се провери състоянието на имунната система.
Конюнктивитът сравнително рано води до появата на симптоми, което кара пациентът навреме да потърси лекарска помощ. Най-често оплакванията са доста неспецифични и се изразяват в появата на глождене или чувство за попаднало чуждо тяло в окото. Те често са съпроводени и с парене и сърбеж, което подсказва възпалителния процес. В случаите на бурна възпалителна реакция окото отделя секрет, който в зависимост от причинителя е различен по количество и качество. През нощта той причинява слепване на миглените ръбове и прави невъзможно отварянето на окото рано сутрин.
Твърде често единственият симптом на конюнктивита може да е зачервяването на окото.
Не съществува единствена схема, по която може да се осъществи терапия на повечето възпалителни изменения на конюнктивата.
Той често се развива като малка епидемия. Пренася се с нечисти ръце, ползване на общи кърпи за лице, постелно бельо и др.
Лечението на острия конюнктивит става по лекарско предписание с очни капки и мехлеми.
Трябва да знаете, че заболяването е заразно и налага спазването на изрядна хигиена.
Личното бельо, кърпите за лице и постелното бельо трябва да се сменят всеки ден. Децата с остър катарален конюнктивит не се допускат в ясли и детски домове до пълното им оздравяване. Острият катарален конюнктивит, макар и да протича доста бурно, не представлява опасност за зрението. Лекуван правилно и своевременно, той стихва за 2-3 дни.
Конюнктивитът се лекува с перфектна хигиена
Заболяването е заразно, макар че не уврежда фатално очите
0 коментара
Все още няма коментари