Понякога от това, каква е кашлицата на детето, може да се направи заключението дали става дума за сериозно заболяване, или за обикновена настинка, която не предполага медикаментозно лечение.
Кашлица, която се появява най-често през нощта, говори за бронхиална астма. Мократа и продължителна кашлица при детето се възприема като симптом на хроничната пневмония.
В случаите, когато кашлицата продължи дълго време и е съпътствана от зачервяване на лицето и затруднено дишане, е възможно детето да е болно от коклюш. Коклюшът може да продължи с дни и месеци, без да бъде разпознат, което е особено опасно, тъй като при малките деца в по-тежка форма заболяването е животозастрашаващо. За да не се стига дотам, е препоръчително и дори задължително ваксинацията да се прави в ранна възраст.
Ако детето ви често развива бронхит в различна интензивност, най-добре е да потърсите мнението на пулмолог и алерголог.
„Лаещата” кашлица е характерна за ларингит. Опасността при него произтича от факта, че при по-острите му форми детето може да се задуши.
Не бива да се създава излишна паника, ако детето е здраво, но изведнъж се закашля – това често се дължи просто на задъхване.
Все още няма коментари