С първите топли дни природата започва да се пробужда, но за мнозина този период е съпътстван от необяснима умора, липса на енергия и отпадналост. Пролетната умора не е болест, а естествена реакция на организма към промяната в светлинния режим, обяснява психиатърът д-р Веселин Герев.
През зимните месеци денят е къс, слънчевата светлина е оскъдна, а често сме принудени да прекарваме дълго време в помещения с изкуствено осветление. Всичко това води до намаляване на нивата на серотонин – известен още като „хормона на щастието“. Когато серотонинът е в дефицит, се чувстваме по-мудни, тъжни и слабо мотивирани.
С настъпването на пролетта и увеличаването на слънчевата светлина обаче организмът започва естествено да възстановява запасите си от този важен невротрансмитер. Именно този преходен период, в който серотонинът се покачва, но тялото все още не е адаптирано, води до усещането за изтощение и липса на сили.
Според д-р Герев адаптацията трае около седмица. В този период ежедневните задачи могат да ни изглеждат по-уморителни от обичайното, а липсата на мотивация да ни пречи да бъдем продуктивни.
През лятото нивата на серотонин достигат своя пик, което обяснява защо се чувстваме по-енергични и позитивни.
Освен естествената адаптация към пролетта организмът ни трябва да се справи и с още едно предизвикателство – смяната на часовото време. Д-р Герев споделя, че наблюдава ефектите от тази промяна повече от 25 години, и категорично смята, че местенето на стрелките е вредно за здравето.
При преминаването към лятното часово време се налага да ставаме, да се храним и работим час по-рано, което води до временно разминаване между психиката и биологичния ни часовник. Този дисбаланс прави хората по-разсеяни и неефективни в първите дни след промяната.
Проучванията показват, че след местенето на стрелките се увеличават здравословните инциденти. Причината за това е, че в сутрешните часове психиката ни все още „спи“, докато ние се опитваме да функционираме нормално.
За по-бързо преодоляване на пролетната умора и адаптацията към лятното време специалистите съветват:
. Прекарвайте повече време на слънце – излагането на естествена светлина стимулира производството на серотонин.
. Засилете физическата активност – движението подобрява кръвообращението и ни зарежда с енергия.
. Здравословен сън – в първите дни след смяната на времето си лягайте по-рано, за да компенсирате промяната.
. Правилно хранене – богати на триптофан храни (банани, ядки, пуешко месо) помагат за повишаване на серотонина.
Все още няма коментари