Драга редакция, за възрастните хора всяка зима е доста сериозно изпитание, което посрещаме с тревога. На нашата улица почти всички сме пенсионери. Забелязах обаче, че две-три от моите съседки нито една зима досега не са се разболявали, а други ги хваща грип или настинка по няколко пъти през студените месеци. Може ли да обясните на какво се дължи това?
Цанко МИЛОВ, Враца
Г-н Милов, настинката и грипът се причиняват от вируси, това знаем всички. Но наистина ли е така. Кое е водещо при заразата - вирусът или нашето състояние? И двете. Съпротивителните ни сили може да са отслабени по ред причини: неправилно хранене, стрес, запек, недостатъчно движение, недоспиване. Тези фактори ни правят податливи на вечно присъстващите около нас инфекциозни агенти.
Проявленията на болежките
Това са само накратко факторите на обикновените зимни болести. Към тях можем да прибавим захарта в храната и напитките, която намалява броя на белите кръвни телца и отслабва способностите им да се борят с микробите. Роля играе също недостигът на протеини, на витамините А и С и на цинк.
Организмът се чисти от отпадъци
С настъпването на зимата нощите стават по-дълги, което ни принуждава да сме повече в хармония със сезона и външните условия. Студеното и влажно време кара организма да се прочисти от излишната слуз, запушваща тъканите, за да се подобри циркулацията.
Този процес понякога прилича на настинка. Но много лечебни системи го разглеждат като детоксикация - тялото се прочиства от отпадъци, за да бъде по-здраво.
Да използваме проверените лечебни практики
Ние трябва да знаем как да подпомогнем този процес и да облекчим симптомите с прости средства: да пием повече вода, чайове и супи, да приемаме повече витамини, билки и чесън.
За да се предпазим от болести, до голяма степен ще ни помогнат здравият разум и добрите навици. В повечето случаи са важни балансираното хранене, физическата активност и пълноценната почивка. Трябва да имаме “здравословно” поведение спрямо всекидневните предизвикателства.
Срещу вирусите
► Пийте вода, прясно изцедени плодови сокове и горещи билкови чайове.
► Яжте зеленчукови супи, подправени с чесън и джинджифил. Изцедете сока от 2-3 скилидки чесън в супата.
► Домашно приготвената пилешка супа също е изпитано средство.
► Спете достатъчно. Излезте от коловозите на всекидневието, за да се освободите от напрежението.
► При болно гърло и кашлица смесете 1 с. л. мед с 2 ч. л. лимонов сок и щипка лютив червен пипер и бавно го преглъщайте.
► Напрегнете волята си и направете гимнастика за изпотяване. Ако се чувствате слаби обаче, физическото натоварване може да даде обратен ефект.
► Витамин А може да помогне в началото на инфекцията. Но не забравяйте, че високите дози от този витамин са токсични.
► Цинковите таблетки помагат при възпалено гърло.
Изпитани правила
♦ Внимавайте със захарта, алкохола и готовите храни - отслабват имунната система.
♦ Приемайте комбинирани таблетки (витамини и минерали), подходящи за вашата възраст.
♦ Вземайте билки, които стимулират защитните сили, чесън, цитруси и др.
♦ Мийте често ръцете си и избягвайте контакти с болни хора.
♦ Горещата баня или сауна стимулират имунната система.
Домашна аптечка
Как да преборим зимните болести
Пийте повече чайове и бульони, приемайте витамини, билки и чесън
0 коментара
Все още няма коментари