Две кенчета газирани напитки седмично увеличават главоломно риска от диабет, но и едно е достатъчно, за да повиши кръвното налягане и да се появят сърдечносъдови проблеми, казват специалистите.
Една такава напитка съдържа 14 г захар повече от дневната норма. Затова и съвсем малко количество увеличава риска от метаболитен синдром, с който идват сърдечносъдовите болести, инсултът, диабетът. Рисковите фактори, свързани с пиенето на газирани напитки, са напълняване, повишаване на триглицеридите в кръвта, високо кръвно налягане, висока кръвна захар, намаляване на „добрия“ холестерол.
Освен газираните напитки, 74 процента от храните на европейския и българския пазар съдържат добавена захар.
Възрастните могат да консумират по 25 г захар дневно. При по-голямо количество се повишава кръвната захар.
След като доброволците в изследването на учените от университета на Стеленбош пили газирани напитки със захар 10 седмици, инсулиновата им чувствителност намаляла със 17 процента. Това допринася за появата на метаболитен синдром и диабет тип 2. Известно е, че газираните напитки увеличават и кръвното налягане, а оттук - и сърдечносъдовите проблеми.
Някои хора мислят, че могат да избягнат риска, като пият газирани без захар. Други изследвания обаче доказаха, че и те не са безвредни. В тях се използват диетични подсладители, които предизвикват затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания.