Eдна от неприятните последици, до които може да доведе бронхиалната астма, е стеснение на лумена на бронхите. Заболяването много често се предава по наследство.
Открит е ген, който е отговорен за нейното отключване. В тези случаи тя се проявява още в ранна детска възраст. Резултатите са оток, спазъм и увеличена секреция. Така се стига до стесняване на лумена на бронха и той се изпълва с гъсти, жилави секрети.
Бронхиалната астма може да е остра или хронична. Болестта има разновидност, която се предизвиква от свръхчувствителност от полени и е със сезонен характер. Друг тип на болестта засяга около 52% от децата.
Тя е лечима, защото в нейната основа са възпалителни огнища в организма.
Смесената бронхиална астма е целогодишна. Влияние за нея оказват алергени като домашен прах или животински косми. В тези случаи в организма възникват хронични възпаления.
В моменти на пристъпи се получава дихателна недостатъчност. При нея се стига до задух, който може да трае минути, но понякога продължава с часове.
Когато пристъпите приключат, задухът е лек, но болните лесно се уморяват, а гърдите им леко свирят. При преглед се установява ноздрено дишане и разширен гръден кош.
Все още няма коментари