Аспиринът забавя разпространението на рака и убива клетките му. Медикаментът и подобните на него потискат работата на белтъците, които предизвикват възпаление и допринасят за безпрепятствения растеж на раковите клетки. Това стана ясно от изследване на американски учени, публикувано в изданието eLife.
Експертът Ерик Вердин обяснява, че салициловата киселина е едно от най-старите лекарства, които светът познава. Аспиринът потиска определен канал на възпаление, което позволява да се прилагат редица нови варианти в клиничната практика.
Учените са на мнение, че в аспирина и в другите медикаменти на основата на салицилова киселина се съдържат силни противоракови свойства. Аспиринът може самостоятелно да се бори с левкемията, колоректалния рак и много други тумори. Той повишава с 15-25% и шансовете за оцеляване след химиотерапия.
Вердин и неговият екип са разкрили тайната на противораковите свойства на този препарат като са открили неизвестна досега верига гени и белтъци, заради които се размножават раковите клетки.
Противовъзпалителните свойства на аспирина са свързани именно с това, че той потиска работата на тази верига гени, която е и основен "прекъсвач" на възпалителните процеси и стресовата реакция в организма.
Салициловата киселина и подобните на нея молекули блокират функцията и на два други белтъка, които са свързани с възпалението. Някои разновидности на рака, включително левкемията, нарастват чрез гените и белтъците от веригите, които тези два белтъка контролират.
В момента учените правят всичко възможно, за да получат разрешение да провеждат клинични опити с използването на дифлузинал и аспирин в борбата с левкемията като една от съставките за химиотерапия.
Все още няма коментари